// Coaching / 10 książek, które odmienią Twoje życie

Coaching

inspiracje, coaching, Agata Sosnowska
10 książek, które odmienią Twoje życie

Jako coach bardzo często jestem przez moich klientów pytana o to, jakie książki warto przeczytać, by móc uzyskać nowe spojrzenie na własne życie oraz nową motywację w sobie odkryć do zmian na lepsze. Postanowiłam przygotować listę książek, które stanowią absolutny kanon, jeśli chodzi o wprowadzanie zmian na lepsze w moim prywatnym życiu. Pozwoliły mi one odkryć siebie, dokonać ważnych i dobrych rewolucji oraz określić na nowo swoje cele i pragnienia. To te książki polecam, wykorzystuję podczas sesji i warsztatów. Uważam też, choć to nieekonomiczne podejście, że często przygodę z coachingiem warto zacząć właśnie od lektury, a nie od gabinetu. Której? Nie wartościuję, a kolejność nie ma nic wspólnego z rankingiem miejsc. Zapoznaj się z tytułami i weź coś dla siebie!

  1. „Uzdrawianie wiary” Gregg Braden, Wydawnictwo Studio Astropsychologii. Ta książka zmieniła moje życie, dała mi tak potężnego kopa, że dziś dokonuję cudów – mam pracę moich marzeń, cudowną rodzinę, zdrowie, pieniądze i wartościowych przyjaciół. Uzdrowienie własnej wiary to naprawa myślenia – pozbycie się przekonań, które okaleczają moje zdrowie psychiczne. Przykłady ludzi, sytuacji, jakie autor podaje, utwierdzają w przekonaniu, że każdy z nas jest cudem, który może dokonać rewolucji na lepsze. Najważniejsza książka mojego życia, jak dotąd. Zaczytana wiele razy.

  2.  „Mnisi i ja” Mary Paterson, Illuminatio. To piękna i mądra powieść, ucząca nas cierpliwości, wiary, wybaczania i miłości. Mary utraciła ojca. Zrozpaczona, by znaleźć spokój w duszy, udaje się do mnisiego zakonu we Francji. To powieść biograficzna, przeżycia i bohaterowie są z życia wzięci. To w zasadzie relacja o stawaniu się lepszym człowiekiem. Mnisi buddyjscy, w tym słynny Thich Nhat Hanh, uczą pokory i czerpania z każdej chwili jak najwięcej radości i szczęścia. Uczą przeżywania życia naprawdę, bez masek.

  3. „Możesz uzdrowić swoje życie” Louise L. Hay. Wydawnictwo Medium. Ta książka pokazuje nam, że zawsze możemy zacząć od nowa. Autorka wie, co pisze. Dziś ikona najważniejszego amerykańskiego wydawnictwa w zakresie tematyki rozwoju osobistego, przeżyła ciężką chorobę (nowotwór), diagnozę, w której zakładano śmierć, depresję i szereg przykrych doświadczeń z niej wynikających. Udało się nie tylko przeżyć i odzyskać zdrowie, ale też zbudować ogromne wydawnictwo, drukujące książki największych guru motywacji. Ta książka pisana jest ciepłym, otulającym wręcz językiem. Daje nadzieję, jest przytuleniem do serca każdego czytelnika. Sprawia, że mamy ochotę krzyknąć do lustra: To nowy ja! I nie dam się!

  4. „Obietnica sukcesu” Michael Masterson. Absolutny must have dla każdego, kto planuje własny biznes i dla każdego, kto chciałby lepiej zarządzać swoim czasem, ale nie wie, jak tego dokonać. Dzięki tej książce zrozumiałam, jak ważne jest planowanie każdego dnia, jeśli chce się odnieść sukces. Nauczyłam się działać bardziej wydajnie i unikać pułapek. Do dziś wstaję skoro świt, gdyż wierzę, że właściwie rozpoczęty dzień przybliża mnie do każdego celu, zaś moje życie czyni bogatszym w każdym sensie tego słowa.

  5. „Talent nie wystarczy” John C. Maxwell. Studio EMKA. Znakomita, pełna anegdot książka o tym, jakie zasoby są nam potrzebne, by osiągnąć każdy cel. Najczęściej wykorzystywana chyba przeze mnie podczas szkoleń. To podręcznik o tym, że samo posiadanie talentu w jakiejś dziedzinie ma dużo mniejsze znaczenie, niż praca i wytrwałość przy braku odpowiednich predyspozycji. To podręcznik o tym, że każdy z nas jest w stanie osiągnąć wszystko, co sobie wymarzy, jeśli będzie się trzymał określonej ścieżki, jaką Maxwell nam wyznacza. Daje pocieszenie dla tych, którzy do tej pory czuli się gorsi, gdyż „czegoś im brakuje”. Daje drogowskazy do codziennej pracy. I jest źródłem wielu mott i sentencji, które koniecznie powinny się znaleźć nad biurkiem każdego z nas.

  6. „Siedem nawyków skutecznego działania” S.R. Covey. MT Biznes. Biblia, klasyk. Rewolucję w życiu rozpocząć bez Coveya to tak, jakby iść biegać w maratonie bez butów. Serio. Ta książka to źródło mądrości, wiedzy, narzędzi do wprowadzania zmian. Istnieje siedem czynników, które dają nam szczęście, dobrobyt i zdrowie. Jakich? Zajrzyjcie do Covey’a!

  7. „Potęga pewności siebie” Brian Tracy. MT Biznes. Kolejny guru tematyki rozwoju. Dlaczego spośród wszystkich książek tego autora wybrałam właśnie tę? Otóż, dlatego, że bez pewności siebie nie osiągniemy NIC. Podręcznik pełen ćwiczeń wzbogacających nas w wiedzę o samych sobie i o własnych możliwościach. Odświeżający, odkopujący wiarę w siebie i dający motywacyjnego kopa.

  8. „Sekret Prawa Przyciągania” Michael Losier. Illuminatio. Niewielkich rozmiarów ćwiczeniownik, bo tak go nazwę, wielokrotnie przeze mnie wykorzystywany na szkoleniach. Pokaże Ci, jak w prosty sposób zmienić myślenie, język, jakiego używasz, wizje, jakie masz w głowie z negatywnych na pozytywne, aby przyciągnąć do życia wszystko, co sobie wymarzysz. Na Twoim miejscu kupiłabym tę książkę już dziś. Ja – dzięki niej – przestałam skupiać się na niedostatku finansowym, zaś proste zabiegi pozwoliły mi w ciągu dwóch lat zwiększyć swoje bogactwo finansowe o jakieś 500%. Serio.

  9. „Czasem wygrywasz, a czasem się uczysz” John C. Maxwell. MT Biznes. Kolejna na liście książka mojego mistrza. Dedykowana tym, którzy mają się za nieudaczników, tym, którzy coś robili, ale nie wyszło, tym, którzy używają pojęcia „porażka” w odniesieniu do własnego życia. Porażek nie ma, przekonuje Maxwell. Są ważne życiowe lekcje. Znakomity podręcznik o tym, dlaczego zawsze jest szansa na lepsze i jak traktować złe doświadczenia w naszym życiu, aby nie pozbawiły nas one entuzjazmu i nadziei na skuces.

  10. „Coaching, czyli przebudzacz neuronów” M. Bennewicz. G+J. Pierwszy na polskim rynku (pamiętam, jakiej rewolucji dokonał) podręcznik dotyczący coachingu. Do ćwiczeń, do refleksji, do zmian. Dla każdego, kto gotów jest właśnie opuścić swoją strefę komfortu i zmienić własne życie.

To moja lista. Jestem pewna, że każdy z Was znajdzie w niej coś dla siebie. Zachęcam Was do przeczytania wszystkich książek i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Jestem ich ogromnie ciekawa!

A jeśli lista się skończy, zapraszam Was do przeczytania mojej książki „CISZA, czyli pięć kroków do życia w zgodzie ze sobą i światem” (Illuminatio, 2015). Napisałam ją z myślą o Was – dając praktyczne ćwiczenia i narzędzia, które mają na celu poprawić jakość Waszego życia. To kompilacja całej mojej wiedzy i doświadczenia coacha. O Mindfulness jednak w innym tekście. A teraz – czytajcie. Zmieniajcie, rewolucjonizujcie. Jesteście gotowi?

Agata Sosnowska

________________________________________________________________________________________________

Agata Sosnowska – dyplomowany Trener Biznesu i coach rozwoju osobistego. Współwłaścicielka firmy szkoleniowo – coachingowej (Warszawskie Centrum Rozwoju). Autorka bloga „Coacha zapiski, czyli warsztaty z codzienności”, twórca warsztatów motywacyjnych i kreatywnych szkoleń, których celem jest eliminacja negatywnych przekonań, stresu i własnych ograniczeń. Autorka unikalnego podręcznika do samorozwoju i mindfulness ,,Cisza – pięć kroków do życia w zgodzie ze sobą i światem” (Wydawnictwo Illuminatio, marzec 2015). 

https://www.facebook.com/CoachingSzkolenia?fref=ts

 

 

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku