// Coaching / Jak realizować cele z pozoru niemożliwe do zrealizowania - strategia Disney'a.

Coaching

Agata Sosnowska, inspiracje, coaching, jak realizować cele z pozoru niemożliwe do zrealizowania
Jak realizować cele z pozoru niemożliwe do zrealizowania - strategia Disney'a.

Kiedy Walt Disney chciał wybudować Disneyland, 350 banków w USA odmówiło mu udzielenia pożyczki. Bankierzy pukali się w czoło, gdy słuchali wizji przyszłego największego rysownika świata. Ten sam Disney został wyrzucony wcześniej z gazety, w której zatrudniony był, jako rysownik za… brak talentu plastycznego. Co zatem spowodowało, że dziś jego Myszkę Miki zna każdy człowiek na świecie? Wiara, niezłomność, upór, wizja? Tak. Cierpliwość, pasja, pokora? Tak. To wszystko jednak składa się na jedno. STRATEGIA.

Pokażę Ci, jak pracować ze strategią metodą Disney’a (bardzo często wykorzystuję ją podczas sesji coachingowych). Na początek jednak sprecyzuj swój cel. Posłuż się tu metodą SMART. Twój cel ma być bystry:

1. S - simple - prosty: wyznaczanie sobie trudnych, nieosiągalnych na tę  chwilę celów tylko Cię od nich odstraszy i odsunie. 
2. M - measurable - mierzalny: po czym poznasz, że osiągnąłeś swój cel?
3. A - achievable - osiągalny: cel niech będzie szyty na miarę! Nie porównuj się z innymi i z ich osiągnięciami. Każdy ma swoje tempo i swoje sposoby dotrzeć do celu. PATRZ NA SIEBIE!
4. R - relevant - istotny: czy chciałbyś dążyć do celu, do którego nie jesteś przekonany? Chyba nie. Twój cel jest tylko Twój. Niech będzie ważny dla Ciebie. Wtedy osiąganie go sprawi Ci więcej radości.
5. T - timely defined - określony w czasie: wyznaczaj sobie daty!

Dla przykładu, moim celem aktualnym jest utrata 30 kilogramów do 31 grudnia 2015 roku (czyli po 5,45 kilo miesięcznie). Określiłam dokładnie, co chcę zrobić i do kiedy. Stawanie na wadze co tydzień ma pozwolić mi mierzyć systematycznie efekty. Cel ten jest też dla mnie ważny – będę zdrowsza, piękniejsza i mocniej siebie polubię. Wiem, jakie narzędzia wykorzystam i jakie działania podejmę. Wyznacz swój cel równie precyzyjnie. A następniespójrz na niego z 3 perspektyw Walta Disney’a!

1. Na początek: z perspektywy MARZYCIELA - jaka jest najbardziej idealna wersja wydarzeń? Rozpisz ją,  rozruszaj wyobraźnię! Pozwól sobie na najwspanialsze wizje! Możesz nagrać się na dyktafon, spisać, pozwolić komuś bliskiemu na spisywanie. Co się dzieje wokół Ciebie, kim jesteś? Kto jest obok? Zastanów się nad każdym szczegółem!

2. Następnie: KRYTYKA - następnie wejdź w rolę krytyka. Skrytykuj wszystko, co powiedział Marzyciel. Jaka jest najgorsza wersja wydarzeń? Co złego może się stać? Jak cała Twoja praca może się skończyć w najgorszej wersji?

3. Na koniec: REALISTY - a teraz przesiej Marzyciela i Realistę przez sito jednocześnie. Co możesz zrobić, by dojść do najlepszego scenariusza wydarzeń? Co powinieneś zrobić, by uniknąć najgorszego? Jakie są dobre strony sytuacji? Jakie są zagrożenia? Co możesz zrobić, by je zniwelować?

Kiedy wypowie się Twój Realista, powróć do roli Marzyciela i zrób jeszcze jedną rundę. Jeśli nadal będziesz pełen pytań i wątpliwości, zrób rundę jeszcze raz i jeszcze raz. Możesz robić ją co kilka dni, a nawet codziennie.

Strategia Walta Disney'a należy do moich ulubionych narzędzi coachingowych. Często sama z niej korzystam. To wspaniałe narzędzie, które pozwala mi spojrzeń na moje życie z pewnego metapoziomu. Dzięki temu wszystkie moje wybory stają się łatwiejsze, a droga do osiągania celu przyjemniejsza.

Pamiętaj, że sesja sam na sam, ze sobą, nie ma ograniczeń czasowych. Ważne, żeby nikt Ci jej nie zakłócił. Zauważyłam, że super na wyobraźnię działa przesiadanie się w inne miejsce w pokoju, wraz ze zmianą roli (np. trzy krzesła w różnych kątach pomieszczenia). Co ciekawe, strategia ta przydaje się także w sytuacjach, gdy stoję przed ważnym wyborem, dylematem, czy szukam rozwiązania dla nurtującego mnie problemu.

Zachęcam Cię, Drogi Przyjacielu, żebyś spróbował tej strategii. Kiedy? A czemu nie teraz? Zostaw komputer, zastanów się nad swoim celem. Co chcesz osiągnąć? Wiesz już? To do dzieła!

Powodzenia!Pocałunek

Agata Sosnowska

 ____________________________________________________________________________________________________________________

Agata Sosnowska – dyplomowany Trener Biznesu i coach rozwoju osobistego. Współwłaścicielka firmy szkoleniowo – coachingowej (Warszawskie Centrum Rozwoju). Autorka bloga „Coacha zapiski, czyli warsztaty z codzienności”, twórca warsztatów motywacyjnych i kreatywnych szkoleń, których celem jest eliminacja negatywnych przekonań, stresu i własnych ograniczeń. Autorka unikalnego podręcznika do samorozwoju i mindfulness ,,Cisza – pięć kroków do życia w zgodzie ze sobą i światem” (Wydawnictwo Illuminatio, marzec 2015). 

https://www.facebook.com/CoachingSzkolenia?fref=ts

 Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku