// Cytaty / Miłość i pasja – recepta na szczęśliwe życie – Richard Branson

Cytaty

inspiracje, Richard Branson, miłość i pasja
Miłość i pasja – recepta na szczęśliwe życie – Richard Branson

Wygląda jak amerykański surfer: dłuższe włosy, śnieżobiałe zęby, opalenizna. Ma 65 lat i jest czwarty na liście najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z listą miliarderów magazynu Forbes z roku 2014, jego majątek wyceniany jest na 5 miliardów dolarów. W 1998 roku Branson wydał autobiografię, zatytułowaną „Losing My Virginity” („Tracąc moje dziewictwo”),  która stała się światowym bestsellerem.

Virgin, czyli dziewica to imperium składające się z linii lotniczych, banku, telefonii komórkowej, przyszłej sieci hoteli. Branson to miliarder, który nigdy nie ukończył szkoły średniej i który niezmiennie od 40-tu lat robi biznes inaczej niż inni. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Praca to jego miłość i pasja. On nie pracuje dla pieniędzy, tylko pieniądze same się generują, bo on naprawdę kocha to, co robi.

Rady Richarda Bransona dla tych, którzy chcą odnieść sukces: w pracy i w życiu osobistym.

1. Podążaj za głosem serca – rozwijaj swoje pasje.
Branson nie jest osobą, która odstąpiła od jakiejś idei, ponieważ krytykowali ją inni. Podziwia i docenia tych, którzy podejmują ryzyko w czymś niezwykłym.  Na pewno nigdy nie wchodzi w biznesy, które jeśli by upadły spowodowałyby jego całkowity upadek. To nauka, którą wyniósł od swojego ojca. Ten pozwolił mu opuścić szkołę i zająć się magazynem „Student” tak długo jak koszty magazynu będą pokrywane przez reklamodawców.  Pismo promowało popularne nagrania i natychmiast odniosło duży sukces. Do udzielenia wywiadów udało mu się nakłonić takie gwiazdy jak Mick Jagger czy John Lennon. „W biznesie, jak w życiu. Jedyne, co naprawdę ma znaczenie to robić coś dobrego”.

2. Uwierz w to, co robisz.
“Gorliwa wiara w Twój biznes i osobiste cele mogą spowodować różnicę pomiędzy odniesieniem sukcesu i porażką”. Dodatkowo podkreśla:  “Jeśli Ty nie jesteś dumny z tego, co robisz, dlaczego ktoś inny miałby być?” Jeśli chcesz odnieść sukces musisz wierzyć, że go odniesiesz.

3. Nigdy się nie poddawaj.
Branson wiele razy upadał w swojej karierze, ale to go tylko wzmacniało. Kiedy został zmuszony do zamknięcia Virgin Megastore albo  kiedy w celu ratowania linii lotniczych  był zmuszony sprzedać EMI swoją wytwórnię za cenę 500 milionów funtów. Decyzja ta była dla niego wyjątkowo trudna, ponieważ to właśnie działalność w branży muzycznej była podstawą imperium Virgin. Każdy taki upadek powodował, że rozwijał kolejne przedsięwzięcie, ale mądrzejszy o poprzednie doświadczenia. Branson jest żywym dowodem na to, że każdy problem można pokonać. A właściwie to nie problem, a wyzwanie, które trzeba pojąć. Nie każde przedsięwzięcie okaże się ogromnym sukcesem, ale to nie oznacza, że masz ich nie podejmować. Jak mawia Richard Branson, "Okazje biznesowe są jak autobusy. Zawsze pojawiają się następne"...

4. Baw się dobrze.
Branson twierdzi, że sercem, które łączy różne jego biznesy funkcjonujące pod nazwą Virgin jest oddanie się dobrej zabawie. „Zabawa jest jednym z najważniejszych i najbardziej niedocenionych składników w każdym odnoszącym sukcesy przedsięwzięciu. Jeśli nie cieszy Cię to, co robisz, to jest to prawdopodobnie czas, abyś to zakończył i spróbował czegoś innego”. „Moim generalnym podejściem do życia jest radowanie się każdą minutą, każdego dnia. Nigdy nie robię niczego z uczuciem w stylu: "O Boże, muszę to dzisiaj zrobić”.  Branson jest zwolennikiem zburzenia barier w hierarchii biznesowej i zachęca swoich pracowników do dzielenia się pomysłami. Nawet jeśli w ich opinii miałyby być najgłupsze. Czasami wielkie inicjatywy powstają z takich właśnie na pozór głupich pomysłów.

5. Słuchaj więcej, mów mniej.
Branson od dzieciństwa zmaga się z dysleksją, co spowodowało, że ma zwyczaj zapisywania różnych rzeczy, aby o nich nie zapomnieć. Zawsze nosi przy sobie notatnik. Jest to jego tajna broń w kontaktach biznesowych. Zapisuje dokładnie to, co mówią partnerzy biznesowi, ich pomysły, które snują podczas spotkań zanim wyjdą na światło dzienne jako konkretne plany biznesowe. On ma je pierwszy.

6. Zapewnij sobie czas dla siebie i swojej rodziny poprzez delegowanie zadań.
“Sztuka delegowania zadań jest jedną z kluczowych umiejętności, jaką każdy przedsiębiorca musi opanować”. Liderzy biznesu wiedzą, ze nie mają ani czasu ani wydajności, aby uczestniczyć w każdym aspekcie życia swojej firmy. To powód, dla którego zatrudniają ludzi, aby zajmowali się rzeczami, na których albo Ci się nie znają, albo na które nie mają czasu. Lider wyznacza tylko kierunek działania. Resztą zajmują się jego ludzie. “To także daje Ci czas, abyś spędzał go ze swoja rodziną, co jest naprawdę najważniejszą rzeczą ze wszystkich”.

7. Wyjdź na zewnątrz i spotykaj ludzi.
Nie bądź kimś, kto całymi dniami przesiaduje przed ekranem komputera. Wyjdź na zewnątrz, spotkaj się z ludźmi: zjedz lunch z współpracownikami, wypij kawę w pobliskiej kafejce z koleżanką z pracy. Ludzie nigdy Cię nie docenią, jeśli nie wybudujesz z nimi relacji personalnych.

8. Każdy pracownik w firmie jest tak samo ważny.
Branson nie odcina się od swoich pracowników niezależnie od szczebla. Według niego szef nigdy nie powinien zapominać, że jego siłą są jego pracownicy.

9. Zrób coś dobrego.
Branson jest filantropem. Wraz z Billem Gatesem i Warrenem Buffetem podpisał zobowiązanie, że przekaże co najmniej połowę swojej fortuny na organizacje dobroczynne. 9 lutego 2007 roku, Branson ogłosił ustanowienie nowej globalnej nagrody w dziedzinie nauki i technologii, której celem jest pobudzanie rozwoju technologicznego dla dobra ludzkości. The Virgin Earth Challange to 25 milionów dolarów dla osoby, bądź zespołu, który przedstawi komercyjnie opłacalny projekt, skutkujący systematycznym, corocznym obniżeniem ilości gazów cieplarnianych przez okres co najmniej dziesięciu lat, bez wywoływania szkodliwych efektów ubocznych. Tego typu redukcja musi przynosić długofalowe rezultaty i znacząco oddziaływać na stabilizację klimatu. Jest przekonany, że praca charytatywna jest wspaniałym sposobem na zjednoczenie pracowników i zachęca swoich podwładnych do uczestniczenia w maratonach organizowanych w  Nowym Jorku i Londynie, które gromadzą pieniądze na działalność charytatywną.

10. Bądź szczęśliwy.
Dla Bransona jego majątek wart 5 miliardów dolarów nie miałby żadnego znaczenia, gdyby to, co robi nie sprawiało mu takiej radości. Dla niego sukces to ciągłe poszukiwanie szczęścia i odnajdywanie go. To pewnie dlatego ma swoją prywatna wyspę. „Tak długo jak długo jesteś otoczony przez ludzi, których kochasz i robisz to, co kochasz, naprawdę nie ma znaczenia, gdzie jesteś”.

Miłość i pasja – recepta na bardzo szczęśliwe życie, na co dowodem jest Richard Branson. Pocałunek

SK

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku