// Cytaty / Otwórz swoje ramiona na zmianę - 13 porad Dalajlamy

Cytaty

porady, Dalajlama, miłość, pasja, inspiracje
Otwórz swoje ramiona na zmianę - 13 porad Dalajlamy

1. „Weź pod uwagę, że wielka miłość i wielkie osiągnięcia niosą ze sobą wielkie ryzyko”.
Każda miłość to jedna wielka niewiadoma. Może być cudnym uczuciem z wzajemnością. Może przynieść ból i cierpienie. Wyruszamy w tą podróż otwierając serce na drugiego człowieka, niepewni tego, co dostaniemy w zamian. To ryzyko, które warto podejmować bez zbędnych kalkulacji…. 

2. „Pamiętaj, że nie otrzymać tego, czego się chce, to czasem wspaniały łut szczęścia”.
Wszystko w świecie dzieje się po coś. Niekiedy nie jesteśmy w stanie od razu ocenić, czy to co się z jakiś powodów nie wydarzyło, będzie miało pozytywny wpływ na nasze życie. Traktujemy to w kategoriach porażki. A życie to puzzle. Każdy element pasuje idealnie do pozostałych, tylko to puzzle możemy dopiero złożyć po jakimś czasie w doskonałą całość. Nie rozpaczaj więc, jeśli coś Ci nie wyjdzie, bo ma to na pewno głębszy sens. A jaki? Przekonasz się po jakimś czasie i będziesz wdzięczna losowi, że tak właśnie się stało. 

3. „Kiedy przegrywasz, nie przegrywaj lekcji”.
Ponoszenie porażki nie oznacza od razu przegranej. Porażki uczą nas. Czasami, żeby nauczyć się czegoś wartościowego, musi powinąć się nam noga. Zdarza się, że sukces jest mniej sprawnym nauczycielem niż porażka. Wyciągaj wnioski zarówno z sukcesów, jak i z porażek. 

4. „Podążaj za trzema rzeczami: szacunkiem dla innych ludzi, szacunkiem dla siebie oraz odpowiedzialnością za wszystkie swoje czyny”.
Nikt z nas nie jest samotną wyspą. Żyjemy wśród ludzi, których musimy kochać i szanować. W zamian otrzymujemy to samo. Pozwala nam to prawidłowo funkcjonować.  Aby móc szanować innych, musimy zacząć od szacunku do siebie. To Ty jesteś Panią swojego świata odpowiedzialną za wszystkie swoje czyny.

5. „Pamiętaj, że cisza jest czasem najlepszą odpowiedzią”.
Zadając pytanie, zazwyczaj otrzymujemy odpowiedź. Co w sytuacji, kiedy nagle zapada cisza? Pamiętaj, że cisza nie oznacza braku odpowiedzi. Ona sama w sobie jest najlepszą odpowiedzią. Naucz się, jak ją czytać. 

6. „Kochająca atmosfera w domu jest fundamentem Twojego życia”.
Sukces, kariera, pogoń za pieniędzmi i wartościami materialnymi przysłaniają nam to, co w życiu najważniejsze. Rodzinę i czas, jaki powinniśmy jej poświęcać. A przecież żaden sukces nie ma znaczenia, jeśli nie można go dzielić z kochającymi ludźmi. Żadne bogactwo nie ogrzeje Twojego serca w chłodną zimową noc. I jeszcze jedno. Ludzie przychodzą i odchodzą. Spieszmy się więc ich kochać…. 

7. „Pamiętaj, że najlepszym związkiem pomiędzy ludźmi jest taki, w którym miłość dla siebie nawzajem przewyższa waszą potrzebę drugiej osoby”.
Miłość to oddanie siebie drugiej osobie. Kiedy kochasz, Ty i Twoje potrzeby schodzą na plan drugi. Jeśli zaś w Twoim związku ważniejsze dla Ciebie są własne marzenia i potrzeby, zastanów się, czy to aby na pewno jest miłość? 

8. „Otwórz swoje ramiona na zmianę, lecz nie wypuszczaj swoich wartości”.
Bądź otwarta na zmiany, ale nie zatrać się zupełnie. Bądź wierna swoim wartościom. W życiu trzeba umieć oddzielić ziarna od plew. Musisz wiedzieć, co jest dla Ciebie dobre, a co nie. 

9. „Nie pozwól, aby mała kłótnia  zraniła wielką przyjaźń”.
Przyjaźń jest wielką wartością. Nie można pozwolić, by sprzeczka o jakąś błahostkę zaprzepaściła lata przywiązania i zrozumienia. 

10. „Kiedy uświadomisz sobie, że popełniłeś błąd, podejmij natychmiastowe kroki, aby go naprawić”.Musisz umieć przyznać się do błędu! A w momencie, kiedy sobie uśwaidomisz, że popełniłaś błąd postaraj się go naprawić. Jeśli kogoś obraziłaś – przeproś; jeśli skrzywdziłaś – napraw szkodę. Przemilczenie nie jest żadnym rozwiązaniem.

11. „Spędź trochę czasu w samotności każdego dnia”.
Sami jesteśmy dla siebie źródłem niewyczerpanej inspiracji. Wsłuchaj się w siebie każdego dnia; chociaż przez chwilę. Z pewnością poznasz tajemnice, których istnienia nawet nie podejrzewałaś. 

12. „Żyj dobrym, honorowym życiem. Kiedy się zestarzejesz i pomyślisz o nim, będziesz mógł cieszyć się nim po raz drugi”.
Żyj tak, aby patrząc na swoje życie z perspektywy być dumną z każdej chwili. Aby móc powiedzieć: “Miałam dobre życie i jeśli miałabym je powtórzyć byłoby dokładnie takie samo”.

13. “Są tylko dwa dni w roku, kiedy nic nie może zostać zrobione. Jeden nazywa się wczoraj, a drugi jutro, więc dzisiaj jest właściwy dzień, żeby kochać, wierzyć, robić i przede wszystkim żyć."
Nie odkładaj niczego na przyszłość. Co masz zrobić, zrób dzisiaj. Nie trać czasu, z niego bowiem składa się życie. A nigdy nie wiesz, z ilu minut, dni i lat składa się kalendarz Twojego życia....

MB

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku