// Porady / 33 dary, których Twoje dziecko nigdy nie zapomni

Porady

porady, najcenniejsze dary dla dziecka
33 dary, których Twoje dziecko nigdy nie zapomni

"Mało da­jesz, gdy da­jesz tyl­ko ze swe­go bo­gac­twa, ale jeśli da­jesz siebie sa­mego, wte­dy da­jesz naprawdę.  —Kahlil Gibran

Każdy z nas ma wspomnienia z dzieciństwa, które oscyIują wokół rodziny, domu i tradycji. Wspominamy rower z komunii, czy pierwszy wózek dla lalek od babci. W sercu robi się ciepło na te wspomnienia. Co możemy przekazać naszym dzieciom, aby nigdy tego nie zapomniały? Co je zainspiruje, bądź co zmieni ich życie na zawsze? Poniżej lista 33 drogocennych darów, które powinieneś podarować swemu dziecku.

33 dary, których Twoje dziecko nigdy nie zapomni:

1. Okazywanie uczuć. Czasami proste słowa mogą zmienić całe życie. Zrób wszystko, aby Twoje dzieci wiedziały, jak bardzo je kochasz i doceniasz. Przypominaj im o tym, kiedy tylko jest okazja. Codziennie, kilka razy dziennie.

2. Tworzenie. Dzisiaj każdy, kto chce może tworzyć. Możliwości są nieograniczone. Świat potrzebuje kreatywnych i odważnych ludzi, którzy chcą robić coś więcej.... Nie zamykaj dziecka w szufladzie z napisem: "Twoje marzenia" - pozwól mu realizować jego marzenia, nawet jeśli są dalekie od Twoich....

3. Wyzwania. Zachęcaj dzieci do posiadania wielkich marzeń. Kto myśli skromnie nigdy niczego wielkiego nie osiągnie. Osiągną one więcej aniżeli myślały, że jest możliwe do osiągnięcia. Więcej niż nawet Tobie wydawało się możliwe.

4. Sprawiedliwość. Nikt nie mówi, że życie jest sprawiedliwe. Nigdy nie było i nigdy nie będzie. Jest za dużo determinantów. Trzeba jednak zrobić wszystko, aby być sprawiedliwym i nauczyć dzieci bycia sprawiedliwymi, aby móc spojrzeć w swoją twarz w lusterku.

5. Zadowolenie. Każdy dąży do posiadania więcej i więcej - pogoń za dobrami materialnymi. Najpiękniejszym darem, jaki możesz ofiarować swojemu dziecku jest nauczenie je, aby doceniało to, kim jest, a nie to, co posiada. I aby tak dokładnie oceniało ludzi: nie według tego, co mają, a według tego, kim są.

6. Ciekawość. Naucz dziecko zadawania pytań: kto, jak, gdzie, po co, dlaczego i dlaczego nie. Zdanie: "przestań zadawać tak wiele pytań" nigdy nie powinno wypłynąć z Twoich ust.

7. Determinacja. To jeden z najważniejszych czynników odniesienia sukcesu. Jak motywujesz swoje dziecko każdego dnia? Czy powtarzasz, że jest najmądrzejsze i najpiękniejsze w świecie? Czy w trudnych chwilach wspomagasz je na duchu i powtarzasz, aby się nie poddawało? Jeśli Ty w nie uwierzysz, kto ma uwierzyć?

8. Zasady. Dzieci muszą być uczone zasad od podstaw. Ucz je odpowiedniego zachowania w stosunku do innych, szacunku, osiągania celów i realizacji marzeń.Nie bój się wprowadzania dyscypliny opartej na prostych i zrozumiałych zasadach. Bądź konsekwentny i wymagaj.

9. Zachęcanie. Słowa są potęgą. Mogą coś stworzyć albo coś zburzyć. Proste słowa, które wybierzesz dzisiaj w komunikacji z Twoim dzieckiem mogą je zachęcić do działania i pozytywnego myślenia. Niewłaściwie dobrane mogą zranić, doprowadzić do smutku i uczucia beznadziei. Uważaj na to, co mówisz do dziecka - jak dobierasz słowa.

10. Wierność w stosunku do małżonka. Wierność w małżeństwie nie ogranicza się do ciał, ale to także oczy, umysł, serce i dusza. Pokazuj codziennie jak bardzo zależy Ci na Twoim partnerze. Twoje dzieci zaobserwują i dokładnie takie zachowania wprowadzą w swoich związkach.

11. Znajdowanie piękna w małych rzeczach. Pomóż swojemu dziecku znaleźć piękno we wszystkim, co spotyka na swojej drodze.

12. Szczodrość. Naucz dzieci bycia szczodrymi w stosunku do innych. Pamiętaj, dobro wraca.

13. Uczciwość. Dzieci, którym wpaja się od małego wartość i ważność uczciwości w życiu zapamiętują tą lekcję na zawsze i wyrastają na uczciwych dorosłych. Dorośli, którzy uczciwie postępują w stosunku do innych lepiej się czują, są bardziej zadowoleni z życia i śpią spokojniej.

14. Nadzieja. Nadzieja to głębokie przekonanie, że wszystko będzie dobrze, a rzeczy, które nie są ulegną poprawie. Taka postawa pomaga kształtować siłę i wytrzymałość w dziecku, a także znajdować rozwiązania. W bardzo trudnych czasach taka postawa pomaga nam przeć do przodu, bo wiemy, że jest światełko w tunelu i wszystko dobrze się skończy.

15. Pocałunki i przytulanie.Nigdy nie mów dziecku, że jest za dojrzałe na pocałunki i że koledzy będą się wyśmiewać. Twoje dzieci nigdy nie będą za stare, aby doznawać fizycznych dowodów Twojej miłości: pocałunków, przytulania, gładzenia po głowie. Kochaj i przytulaj!

16. Wyobraźnia. Życie zmienia się bardzo szybko i składa się z dni, które mijają i to bezpowrotnie. Świat jutro nie będzie taki sam jak świat dzisiaj. Ludzie z wyobraźnią to ci, którzy nie tylko przyjmują to do wiadomości, ale to ci, którzy tworzą ten świat.

17. Świadomość. Po co żyjemy i dlaczego jesteśmy rodzicami? Zastanów się, kim jesteś, dokąd zmierzasz i jak zrealizujesz cel bycia świadomym rodzicem.

18. Twoje kolana. To najlepsze miejsce na świecie do wspólnego czytania książek, opowiadania historii, czy codziennej rozmowy. Te rozmowy pozostaną w głowie Twojego dziecka na zawsze.

19. Nauka przez całe życie. Nauka z pasją jest czymś więcej niż tylko wkuwaniem w celu zdobycia dobrej oceny, bądź stopnia naukowego. Takie podejście musi być zaszczepione od małego. Czytaj, zadawaj pytania, analizuj i nie kryj sie z tym. Innymi słowy najpierw sam pokochaj uczenie się przez całe życie. Dzieci nauczą się tego od Ciebie.

20. Miłość. Najcudowniejsze uczucie, jakie możesz podarować swojemu dziecku. Pamiętaj, że „Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość – te trzy:
z nich zaś największa jest miłość”. Twoja miłość pozostanie w jego sercu na zawsze.

21. Wspólne posiłki. Posiłki łączą ludzi, ich rola jest bardzo ważna w wychowywaniu dzieci. Rodzina, która nie spożywa posiłków wspólnie, wspólnie się nie rozwija, a wręcz oddala się od siebie.

22. Przyroda. Dzieci, które doceniają świat wokół nich, biorą za niego odpowiedzialność, gdyż czują się jego częścią. Ucz dziecko, jak utrzymywać pokój schludny i czysty. Ucz je, jak utrzymywać świat wokół uporządkowany i czysty.

23. Możliwości. Dzieci potrzebują możliwości doświadczania nowych rzeczy. Dzięki temu odkrywają, co lubią, co sprawia im przyjemność, w czym są dobre. Nie wierz w bajki, że do tego potrzebne są pieniądze - codziennie możesz tworzyć możliwości swemu dziecku.

24. Optymizm. To nie pesymiści zmieniają świat, a optymiści. Zaszczep w dziecku niezmierzone pokłady optymizmu.

25. Pokój. Może wydaje Ci się, że w skali światowej to poza Twoim zasięgiem, bo światem rządzą politycy i wielcy tego świata. Mylisz się. Ty również masz wpływ na pokój w świecie. Zacznij od swoich relacji z ludźmi wokół Ciebie. A to już jest w Twoich rękach i zależy od Ciebie. 

26. Ciesz się drobnostkami w życiu. Te małe radości składają się na duże. Poza tym pewnego dnia może okazać się, że były to rzeczy wielkie.

27. Przestrzeń do popełniania błędów. Dzieci są dziećmi, dlatego są takie urocze i potrzebują pokładów Twojej cierpliwości. Pozwól im eksperymentować, odkrywać i popełniać błędy.

28. Poczucie własnej wartości. Ludzie, których nauczono jak się cenić mają wyższe poczucie własnej wartości i są pewni siebie. Chcą stać się w przyszłości tymi dorosłymi, którzy respektują ich wartości, nawet jeśli nikt inny oprócz nich tego nie robi.

29. Poczucie humoru. Śmiej się ze swoimi dziećmi codziennie…

30. Stabilizacja. Stabilny dom to fundament, na którym dzieci dobudowują dalszą cześć swojego życia.Muszą one znać swoje miejsce w rodzinie, muszą mieć do niej zaufanie i przekonanie, że zawsze ktoś na nie czeka. Ktoś, dla kogo są najważniejsze w świecie.

31. Czas. Najcenniejszy dar, którego nie możesz ani oddać, ani cofnąć. Codziennie starannie przemyśl, kto zasłużył na taki dar od Ciebie. Spędzaj ze swoim dzieckiem możliwie jak najwięcej czasu, bo ono jest warte największego daru od Ciebie.

32. Odmienność. To, co czyni nas innymi, czyni nas wyjątkowymi. Odmienność dziecka nie powinna być ukrywana. Nie powinniśmy jej zmieniać w dziecku, ani też nie powinniśmy traktować jej jako powód do wstydu. Powinna być pokazywana całemu światu, aby dziecko czuło, że doceniamy i jesteśmy dumni z tego, że jest takie wyjątkowe.

33. Magia domu rodzinnego. Pokaż dziecku, że dom jest najlepszym miejscem na świecie, do którego zawsze może wracać i gdzie zawsze znajdzie bezpieczne schronienie. Czy robi Ci się ciepło na sercu, kiedy pomyślisz o swoim rodzinnym domu?

BB

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku