// Porady / Jak powinna wyglądać konstruktywna kłótnia?

Porady

porady, jak powinna wygladac konstruktywna kłótnia?, jak się godzić?
Jak powinna wyglądać konstruktywna kłótnia?

Konstruktywna kłótnia to szczera, otwarta dyskusja osób, które mają nieco inne zdanie na dany temat, wykluczająca krzyk i przemoc. Wszystko cudnie, ale... jak tu grzecznie się kłócić, kiedy górę biorą emocje?
Co jest najważniejsze podczas kłótni, gdy chcemy, aby stała się ona czymś konstruktywnym i bardzo zależy nam na jak najszybszym i pozytywnym zakończeniu naszego sporu? Gdy już wyrzucicie z siebie to wszystko, co Was boli, musicie zacząć szukać wspólnie rozwiązania. Takiego rozwiązania , które zadowoli obie strony. Niezbędny w takim przypadku jest dystans do całej sytuacji, analiza argumentów partnera/partnerki. Niezbędna jest także chwila zastanowienia nad tym, z czego możecie nawzajem zrezygnować, co zmienić w sobie i swoich oczekiwaniach. Błędem jest ustępowanie w imię tzw. "świętego spokoju". Powoduje to tylko wzrost frustracji i jest niemal pewne, że sprawa za jakiś czas powróci. Pewne jest, że nastąpi to ze zdwojoną siłą. Czasami bywają spory, których nie da się ot tak załatwić jedną rozmową. Najlepiej wtedy ochłonąć i wrócić do tematu na spokojnie, po jakimś czasie.

W jaki sposób się kłócić, aby nie wracać do konfliktowych tematów? Nauczmy się wyrażać swoje emocje. Nie chowajmy ich w sobie, bo to może prowadzić do wielu schorzeń m.in. nerwic wszelkiej maści i depresji. Długotrwały stan tłumionej złości ma spory wpływ na procesy hormonalne i neurologiczne.A oto jak to powinno wyglądać:
1. Reakcja powinna być adekwatna do problemu i natychmiastowa. Nie można pozwolić, aby gniew w Tobie narastał. Oczywiście, gdy zalewa Cię złość i tracisz zdolność racjonalnego myślenia lepiej wyjdź na spacer, bo w takim stanie na pewno niczego nie rozwiążesz.
2. Nie oceniaj partnera/partnerki tylko wyrażaj swoje myśli, niepokoje, irytacje.
3. Nie odbiegaj od tematu sporu.
4. Nie wypominaj starych, dawno zapomnianych historii.
5. Nie porównuj do innych osób, np.:" Żona Janka zawsze ślicznie wygląda, a ty...."
6. Nigdy w czasie kłótni nie stosuj gróźb lub innej formy zastraszania.
7. Nie kłam. Tylko szczerość pozwoli rozwiązać problem.
8. Pozwól, aby twój partner/partnerka mogła wypowiedzieć swoje racje. Przecież o to chodzi, aby wzajemnie się zrozumieć.
9. Po wszystkim macie prawo czuć się zranieni. Bądźcie otwarci na przeprosiny i wybaczenie.
10. Potraktuj kłótnię jako lekcję i spróbuj wynieść z niej naukę, aby więcej nie powtórzyć podobnych błędów.
Nawiasem mówiąc, godzenie się jest najprzyjemniejsze w całej sytuacji nazwanej "kłótnią". Co powiecie na zakończenie kłótni słowami: „Mam ochotę się z tobą kochać….” ?


Powodzenia :-)

Q

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku