Historie słynnych par
To, że kobieta ma wpływ na facetra nie jest żadnym nowum. To, że zgodnie z powiedzeniem często bywa szyją, która kręci jego głową także niczym nowym nie jest. Chciałbym Wam przedstawić kobietę, która stworzyła geniusza... Jak bardzo prawdopodobne jest, że gdyby nie narzucona przez nią dyscyplina nie powstałyby takie dzieła jak np. "Uporczywość pamięci", jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów na świecie? Obraz, który obok "Mony Lisy" Leonarda da Vinci i "Guerniki" Picassa od dawna zajmuje podium w świecie malarstwa...
Kim była kobieta, która z geniuszu Salvadora Dali zrobiła produkt, którego pragnął cały świat?
Urodziła się 07.09 1894 roku jak Helena Diakonova. Na całym świecie znana jednak jako Gala Dali. Muza, żona, menadżer swojego męża Salvadora Dali. Ale to później... Najpierw Gala, była żoną surrealistycznego poety Paula Eluarda. W 1918 roku urodziła im sie córka Cecile. Gala jednak instynkt macierzyński miała bardzo słabo rozwinięty. Nie cierpiała własnej córki i ignorowała ją przez całe życie, by na końcu pozbawić ją jakichkolwiek praw do sporego spadku.
Gala była w tym czasie także inspiracją dla takich artystów jak Louis Aragon, Andre Breton, czy Max Ernst. Z tym ostatnim małżeństwo Eluard żyło sobie przez pewien czas, a dokładnie w latach 1924 - 1927 w słodkim trójkącie... W sierpniu 1929 roku Państwo Eluard odwiedzili w Hiszpani młodego surrealistycznego malarza Salvadora Dali...
I tu zaczyna sie nasza historia...
Gala i Salvador zamieszkali razem jesienią 1929 roku w Port Lliegat. Salvador bezustannie malował inspirowany i motywowany przez swoją muzę, a ona, Gala wykorzystując swoje paryskie kontakty, a także dzięki pomocy Andre Bretona, uznanego za ojca surrealizmu doprowadziła do wystawy malarstwa Dalego. Dzięki doświadczonej kochance, Gala była 10 lat starsza od Salvadora, dali stopniowo przełamywał swój lęk przed kobieca seksualnością. Do tej pory nie miał żdanych doświadczeń seksualnych, nie licząc nie skonsumowanej przyjaźni z poetą i przyjacielem - Federico Garcią Lorca. Gala zawsze miała stanowić dla niego ideał kobiecości, ale jego sposób rozumiwenia seksualności zaczął zmierzać po pewnym czasie w stronę voyeryzmu, gdy Gala do końca swego życia kokietowała i uwodziła młodych chłopców.
Od samego początku ich wspólnego życia Gala ma olbrzymi wpływ na Dalego. Organizuje mu czas, robi za niego niemal wszystko. Pilnuje, aby nie marnował czasu tylko malował. Handluje jego obrazami, dogaduje sie z galeriami i wzystkimi możliwymi marszandami sztuki. Ona podejmuje wszystkie decyzje dotyczące finansów, czy spraw formalnych.
Pobrali się w 1934 roku (kościelny w 1958) mimo dość głośnych sprzeciwów rodziny Dalego. Poprzedni mąż Gali, Paul Eluard bardzo szybko znalazł sobie pocieszycielkę w postaci przepięknej modelki Marii Benz. Nie zaniechał jednak przyjacielskich stosunków z Galą i Salvadorem. Kiedy odwiedzał Port Lliegat miewał stosunki seksualne z Galą i pewne jest, że Dali przynajmniej raz dał upust swojemu voyeryzmowi, będąc tego świadkiem.
W 1934 roku popłynęli do Ameryki. Podróż ta była możliwa dzięki pożyczce zaciągniętaj przez państwo Dali u Pabla Picassa. Dali prezentował tam siebie jako twórcę surrealizmu, absolutnie nie wymieniając nazwiska Breton. Wspierany przez Galę zaczął tworzyć własna legendę prowokując ekscentrycznym zachowaniem. Po powrocie do Francji stali sie bardzo wpływową i sławną parą. Rok 1937 był dla Dalego rokirm przełomowym. To wtedy właśnie powstały takie obrazy jak: "Sen"czy "Płonąca żyrafa".
SEN Salvador Dali
W roku 1938 Dali odnosi wielki sukces na światowej wystawie surrealistów. Wskutek jego podejścia do pieniędzy i ogromny pęd do sławy zostaje wykluczony z grupy surrealistó skupionych wokół Bretona.
Podczas hiszpańskiej wojny domowej Salvador i Gala chronia sie w południowej Francji w miasteczku Arcachon. Przebywająca tam w tym samym czasie malarka Leonor Fini tak opisała Galę jako: "...atrakcyjną kobietę o oliwkowej skórze i przenikliwych oczach, osobę, która zaszokowała ją swoim wyznaniem – każda chwila życia powinna stanowić wyraz zemsty, podboju lub zdobywania przewagi." Te słowa bardzo dużo mówia o Gali. Decydowała o każdym kroku geniusza. Dali był od niej uzależniony całkowicie. Opisywał ją jako boginie miłości, jedyną największą namiętność, która zawładnęła całą jego osobą. „Kocham Galę bardziej niż matkę, bardziej niż ojca, bardziej niż Picassa, a nawet bardziej niż pieniądze” twierdził.
Oboje tworzą swój własny surrealistyczny świat. Gala wszystkie uczucia, które powinny spłynąc na jej córkę kierowała na Salvadora. Są jednością, medialno - towarzyskim zjawiskiem "DALI".
Podczas IIwojny światowej Małżonkowie Dali przebywaja w Ameryce. Prowadzą tam tryb życia, który teraz z pewnością dałby im miano celebrytów. W życiu Gali, oprócz nieustającej pracy na rzecz sławy i majątku ogromna rolę zaczyna odgrywać olbrzymia namiętność do młodych chłopców.
Pisarka Anais Nin, która miała okazję jakiś czas przebywać w Kalifornii z małżonkami Dali opisywała trudy, z jakimi borykali się wszyscy goście żyjący wraz z malarzem pod jednym dachem. Gala kazała się zwracać do malarza wyłącznie po francusku, gdyż ten nie znał angielskiego. Jadano tylko to, na co Dali miał ochotę (przez całe tygodnie żywiąc się wyłącznie skorupiakami), rytm dnia podporządkowując wizytom reporterów, wywiadom Dalego i jego sesjom fotograficznym.
Po wojnie w latach 60 - tych Gala przechodzi bardzo cioężki okres. Starzeje się i traci swoje naturalne atuty. Dali czerpie korzyści ze sławy i bogactwa, otoczony dziwnymi osobami, żyje urządzając ekstrawaganckie przyjęcia, od których jego żona zaczyna stronić. Towarzystwo otaczające sławnego męża szydzi z Gali i wyklucza ze swojego grona. Dali jest wciąż od niej całkowicie zależny (nigdy nie ma nawet przy sobie gotówki, bo Gala mu tego zabrania), jednak żona nie jest mu już potrzebna tak bardzo jak kiedyś. Mimo to mistrz deklaruje (zwłaszcza w prasie) wielkie przywiązanie, wdzięczność i miłość do żony. Gala olbrzymie pieniądze poświęca na żigolaków(10 000 dolarów za dzień), zaczyna mieć problemy z hazardem. Dali nie maluje już tak wiele jak kiedyś. Zaczyna chorować na Parkinsona i utracił możliwość tworzenia wielkiej sztuki. Jest go pełno w mediach, hippisi uważają go za swojego guru, jednak sława ekscentryka i popkulturowego idola nie przynosi zysków będących w stanie pokryć ogromne koszty życia, jakie prowadzi małżeństwo Dali. Aby zapewnić sobie stały dopływ gotówki, Dali zostaje przekonany przez żonę do występu w reklamie płynu na dolegliwości żołądka. Godzi się też na wypuszczenie serii litografii i pocztówek oraz podpisuje in blanco 35.000 kartek papieru, na których anonimowi artyści rysują cokolwiek, co sprzedawane jest jako prace mistrza.
METAMORFOZA NARCYZA Salvador Dali
Lata 70 - te para żyje osobno. Dali ma swoje "ciekawe" towarzystwo". Urządza bardzo ekstrawaganckie imprezy, które na ogół kończą sie orgiami, odgrywanymi przez specjalnie wyselekcjonowanymi przez Salvadora pracowników agencji towarzyskich. Gala – kobieta niemal osiemdziesięcioletnia – w trakcie tych imprez ogranicza się do dotykania i głaskania ciał młodych mężczyzn. Stopniowo Gala zaczyna popadać w dewocję i chce mieć samotne miejsce, gdzie mogłaby oddać się miłości do Jezusa i modlitwom. Dali kupuje jej zamek w Púbol, w którym żona przebywa w całkowitym odosobnieniu, modląc się po rosyjsku w średniowiecznych izbach wypełnionych ikonami. Do jej zamku można się dostać jedynie na imienne, pisemne zaproszenie z jej strony – zasada ta obowiązuje też Dalego.
Ostatnią wielką namiętnością ponad niemal osiemdziesięcioletniej Gali był Jeff Fenholt – młody, długowłosy hippis. Gala poznaje go w szczytowym momencie jego kariery, jako gwiazdora Broadwayowskiego hitu „Jesus Christ Superstar”, w którym 22-latek odgrywał tytułową rolę.
Gala umiera w 1982 roku z powodu komplikacji po złamaniu, choć jak twierdzą niektórzy do jej śmierci doszło na skutek zepchnięcia ze schodów, jakiego miał dopuścić się Dali w trakcie awantury o prezenty (dom i jacht) i pieniądze, które Gala bez wiedzy męża podarowała Fenholtowi.
Państwo Dali przeżyli wspólnie 53 lata, Salvador dołączył do swojej Muzy 7 lat po niej w 1989 roku w wieku 84 lat.
Salvador Dali to nie tylko genialne malarstwo. W skład jego dorobku wchodzą także niesamowite rzeźby, książki, pamiętniki. Do jednych z ciekawszych pozycji w jego dorobku należy zaliczyć film. "Pies andaluzyjski"zrobiony wspólnie z Luisem Bunuelem. Scena oka rozcinanego brzytwą z pewnością każdemu zapadła w pamięci...
Surrealiści....
Uważa się, że gdyby nie pomysłowość Gali, jej determinacja, żądza sławy i pieniędzy nie zdobyliby tak olbrzymiego majątku, a Dali nie zyskałby statusu jednego z najsłynniejszych malarzy, ekscentryków i popkulturowej popularności. A może w biografiach Gali i Dalego wpływ żony na malarza jest wyolbrzymiany? W końcu Dali uznawany był za geniusza, a jeśli był tak wyjątkowy, potrzebował jedynie odpowiedniego wsparcia, aby móc rozwinąć swój talent. I Gala była najlepszą towarzyszką życia, jaką mógł spotkać.
BN
Inspiracja:
Sylwia Zientek - FANTASMAGORIA szkice o artystach
Podobne artykuły
-
ON - niebywale inteligentny i bardzo mocno obeznany z literaturą młody człowiek. Skryty w sobie poeta, obserwator, "podglądacz i komentator rzeczywistości". ...