// Naszym zdaniem / Światowy Dzień Walki z Rakiem

Naszym zdaniem

zdrowie
Światowy Dzień Walki z Rakiem

Dziś, jak co roku, 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Tego dnia w Polsce jak i na świecie organizowane są akcje promujące profilaktykę nowotworów. Najczęstszym nowotworem diagnozowanym wśród kobiet w Polsce jest nowotwór złośliwy piersi, dlatego też w niektórych oddziałach NFZ (m.in. lubelskim, łódzkim i wielkopolskim) obok punktów informacyjnych będzie można na specjalnych fantomach nauczyć się prawidłowej techniki wykonywania samobadania piersi. Światowy Dzień Walki z Rakiem to także okazja do przeprowadzenia bezpłatnych badań mammograficznych, jak i cytologicznych. Adresy placówek, które przeprowadzają takie badania znajdziecie na stronach NFZ. W wielu centrach onkologii zorganizowano Dni Otwrate. W większości szpitali odbędą się one w sobotę 7 lutego. Do obchodów tego dnia i uwrażliwienia na bardzo poważny problem, jakim jest nowotwór, włączyły sie także organizacje pozarządowe. Dzisiaj (04.02) w hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie odbędzie się wystawa zdjęć "Photos for Life" organizowana przez Fundację Rak'n'Roll. Przesłaniem tej akcji jest udowodnienie, że z rakiem nie tylko można walczyć, ale i wygrać - co podkreśla szefowa fundacji Kapsyda Kobro.


Nowotwory, po chorobach układu krążenia, są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, liczba osób ze zdiagnozowanym nowotworem w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając w 2010 roku ponad 140,5 tys. zachorowań.
Coroczną organizacją Światowego Dnia Walki z Rakiem zajmuje się Międzynarodowa Unia do Walki z Rakiem (UICC). W tym roku szczególną uwagę poświęcono promocji zdrowego trybu życia, zapewnieniu prawa do skutecznego leczenia na równych zasadach dla każdego pacjenta, ułatwieniu dostępu do programów wczesnego wykrywania raka, a także zwiększeniu jakości życia osób cierpiących na nowotwór.



Należy pamiętać, że najważniejsza w walce z nowotworem jest profilaktyka. Badajmy się, mammografia, cytologia, badanie prostaty... W tym nie ma nic wstydliwego, a może nam to uratować niejednokrotnie życie. Samobadanie piersi okazuje sie jedną z najlepszych metod w wykrywaniu najwcześniejszego stadium nowotworu piersi. Oto link do strony, z której dowiecie się, jak można takie samobadanie przeprowadzić:

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/Samobadanie-piersi-jak-samodzielnie-badac-piersi_38119.html



BN

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku