// Rozstania / Zanim podejmiesz decyzję o rozwodzie dobrze się zastanów, czy tego właśnie chcesz

Rozstania

rozwód, czy jesteś gotowa
Zanim podejmiesz decyzję o rozwodzie dobrze się zastanów, czy tego właśnie chcesz

Większość książek i artykułów na temat rozwodu jest napisana w oparciu o założenie, że kiedy dana para twierdzi, że chce rozwodu, to na ten rozwód jest gotowa.Rzeczywistość jest zupełnie inna. Zwykle, gdy pary rozpoczynają proces rozwodowy, tak naprawdę żadna ze stron na rozwód nie jest gotowa. Decyzja o uzyskaniu rozwodu jest jedną z najważniejszych decyzji, którą podejmujesz i wiąże się z konsekwencjami, które trwają lata lub całe życie. Zanim więc  podejmiesz decyzję o rozwodzie odpowiedz sobie na poniższe pytania:

1. Czy nadal kochasz swojego męża? Czy jest ci zupełnie obojętny?
Wielu ludzi, którzy twierdzą, że chcą rozwodu, wciąż żywi silne uczucia do partnera, ale z powodu trwającej walki o władzę w związku zatracili intymność i bliskość. Jeśli dotyczy to także ciebie pamiętaj, najpierw powinniście popracować nad swoim związkiem zanim podejmiecie ostateczną decyzję o rozwodzie. W przeciwnym razie po rozwodzie możesz odczuwać głębokie poczucie straty, co  cię przytłoczy i spowoduje, że znajdziesz się w gorszej sytuacji po rozwodzie, niż jesteś teraz.. 

2. Czy kiedykolwiek byliście prawdziwą rodziną: kochającą żoną i  mężem?
Czy stworzyliście związek, który opierał się na słowie "my"? Wiele osób, które rozważa rozwód, nigdy nie tworzyło prawdziwego małżeństwa będącego czymś więcej niż układem dwóch osób spełniających indywidualne potrzeby. Mogli wspólnie wychowywać dzieci i dzielić mieszkanie, ale brali udział w tych działaniach bardziej jako osoby konkurujące ze sobą, a nie tworzące jedność: rodzinę. Dla nich najważniejsze było pytanie- "Czy ja chcę zrobić czy tamto?", a nie:  "Czy to jest dla nas dobre?" Jeśli nie wypracowaliście prawdziwego "MY” w waszym związku, są dwa rozwiązania. Albo zdaliście sobie z tego sprawę i chcecie nauczyć się tego „MY” zamiast „JA”, albo poddajecie się i przyznajecie, że nigdy nie tworzyliście prawdziwego małżeństwa i tego nie potraficie lub może już po prostu nie chcecie.

3. Czy jesteś naprawdę gotowa na rozwód czy traktujesz go jako sposób zastraszanie partnera?
Rozwód jest często straszakiem szczególnie podczas gorących kłótni małżeńskich. Dlaczego rozwodem straszymy partnera?

• Z gniewu i frustracji.
• Aby uzyskać władzę i kontrolę nad drugą osobą,
• Aby mąż zwrócił w końcu uwagę na to, że coś jest nie tak, chcesz być  potraktowana poważnie i walczysz o to, aby się pomiędzy wami zaczęło lepiej dziać.
• Sygnalizujesz, że małżeństwo nie spełnia twoich oczekiwań .
Pamiętaj o tym,  że ludzie, którzy konsekwentnie grożą partnerowi rozwodem tracą wiarygodność w jego oczach.Powiedz partnerowi, że chcesz się rozwieść, kiedy jesteś w 100% przekonana, że nie ma innej drogi i to właściwa decyzja. I nie komunikuj mu tego w gniewie. Usiądźcie do rozmów jak partnerzy, którzy wiele razem przeszli i którzy chcą się rozstać bez obarczania drugiej strony jakąkolwiek winą. 

4. Czy jest to twoja świadoma i przemyślana decyzja czy też spontaniczna reakcja na kłótnię z partnerem?
Bycie gotowym na rozwód ze swoim partnerem oznacza, że podejmujesz pozbawioną emocji decyzję, którą na każdym etapie dalszego swojego życia będziesz w stanie uargumentować. Rozwód to uwolnienie się ze wszystkich emocjonalnych więzi wiążących nas z drugą osobą. Decyzje oparte na emocjach nie są trwałe. Być może, kiedy emocje opadną zaczniemy sobie zadawać pytanie, „Dlaczego to zrobiliśmy?”, „Czy naprawdę nie było innego wyjścia?”, „Czy nie mogliśmy zawalczyć o ten związek?” Poza tym ludzie, którzy rozwodzą się w gniewie, pozostają w takim stanie nawet po rozwodzie.  Czasami gniew jest odzwierciedleniem wielkiego uczucia, które łączy ludzi. 

5. Dlaczego właściwie chcesz rozwodu?
Każda odpowiedź inna niż zakończenie małżeństwa, oznacza, że ​​nie jesteś gotowy na rozwód. Jeśli masz nadzieję, że przez rozwód druga osoba zmieni się i zacznie traktować cię lepiej, zda sobie sprawę z tego, ile straciła po tym jak odeszłaś albo zapłaci za to, jak bardzo cię skrzywdziła – to nie ta droga. Jeśli chcesz się odegrać na partnerze, coś mu pokazać, o czym nie potrafisz porozmawiać, to nie jest to absolutnie powód do rozwodu. Rozwód to nie narzędzie, aby naprawić krzywdy ani też zmiękczać ludzkie serca i umysły. Rozwód to nie gra strategiczna. Rozwód może zrobić tylko jedną rzecz: ZAKOŃCZYĆ MAŁŻEŃSTWO, a przez to uwolnić cię od osoby, z którą byłaś, a ją od ciebie. To jest koniec i nie ma tu wygranych i pokonanych.

6. Czy nadal masz traumę dotyczącą rozwodu?
Każdy, kto przechodzi przez rozwód odczuwa traumę. Strony czują się winne, bo chcą zakończyć związek, bo to zainicjowały, bo ciężar rozwodu będzie na nim spoczywał. Mogą poczuć się zdruzgotani, bo oto wszystko to, co skrzętnie budowali przez wiele lat rozpadło się jak domek z kart. Jednocześnie mogą mieć nadzieję na to, że ich życie będzie lepsze, gdy zakończą ten związek. Rozwód to traumatyczne przeżycie i nie da się tego uniknąć. Będziesz się czuć zdezorientowana, rozdarta, czasami niepewna, a nawet winna całej sytuacji. Nie raz dopadną cię wyrzuty sumienia. Nie raz zapłaczesz. Nie raz zadasz sobie pytanie: „Czy dobrze zrobiłam?” 

7. Czy potrafisz poradzić sobie z nieprzyjemnymi konsekwencjami rozwodu?
Rozwód przynosi zmianę ale też i smutek, ponieważ tracimy „rodzinę”, którą tworzyliśmy latami. Ból, rozczarowanie, samotność, niepowodzenie, poczucie odrzucenie – te wszystkie uczucia będą ci towarzyszyć. Musisz być przygotowana na wzloty i upadki po rozwodzie.
Jedną z najtrudniejszych konsekwencji rozwodu jest konieczność zmierzenia się z bólem innej osoby, niezależnie od tego, czy chodzi o dzieci, rodzinę czy przyjaciół, ponieważ rozwód wpływa na życie wielu osób. Jeśli jesteś tą, która decyduje się na rozwód, będziesz musiała odpowiadać za swoją decyzję o zakończeniu małżeństwa przed wszystkimi tymi osobami, które są ci bliskie i na których ci zależy. Dzieci – to one najbardziej oberwą po głowie przez wasz rozwód. Jeśli jesteś osobą, która nie chce rozwodu, ale twój małżonek chce, nadal musisz być gotowa na przyjęcie na klatę wszystkich konsekwencji zakończenia nieudanego małżeństwa. Aby dowiedzieć się, czy jesteś na to gotowa, zadaj sobie następujące pytanie;

• Jeśli nie chcesz zmian w swoich finansach, stylu życia lub tradycjach, nie jesteś gotowa na rozwód;
• Jeśli nie będziesz w stanie zaakceptować smutku i gniewu swoich dzieci, nie jesteś gotowa na rozwód
• Jeśli nie będziesz w stanie zaakceptować czasów niepewności, strachu i niewiadomego, to nie jesteś gotowa na rozwód
• Jeśli nie jesteś gotowa opuścić swojego małżonka psychicznie, emocjonalnie i duchowo, nie jesteś gotowy na rozwód. 

8. Czy chcesz przejąć kontrolę nad swoim życiem w odpowiedzialny i dojrzały sposób?
Niezależnie od tego, czy jesteś tym, który chce rozwodu, czy tym, który musi dostosować się do tego, co chce małżonek – a ten chce rozwodu, wasze małżeństwo się kończy. To, jak ludzie reagują na ten fakt, określa rodzaj rozwodu i przyszłość, jaką będą mieli. Mogą być rozgoryczeni, bezradni, mogą chcieć się zemścić na partnerze. Mogą negocjować warunki rozwodu z pozycji siły albo zrozumienia i szacunku. Postawa, którą wybierzesz, określi rodzaj waszego rozwodu i wasze stosunki w przyszłości. A one są ważne. Zapewne macie dzieci i dlatego w momencie rozwodu wasze ścieżki nie rozejdą się tak po prostu.

 Czy po przeczytaniu tych ośmiu pytań czujesz, że jesteś gotowa na rozwód? Czy zdałaś sobie sprawę z tego, że tak naprawdę się kochacie, tylko potrzebujecie terapeuty, który pomoże wam przezwyciężyć trudności?

 

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku