// Porady / Wolna w swoim ciele, czyli pokochaj siebie!

Porady

zdrowie, wolna w swoim ciele, psychodietetyka
Wolna w swoim ciele, czyli pokochaj siebie!

„Czy podoba mi się moje ciało?”. Akceptujesz siebie bezwarunkowo, czy też bezlitośnie osądzasz?.   

Obraz ciała dotyczy tego, jak widzisz siebie. Na Twoje poczucie własnej wartości wpływa wiele czynników, jednym z nich jest postrzeganie własnego ciała. Niestety dziś kobiety muszą pokonać wiele przeszkód spowodowanych medialnym szumem wokół ich urody. Nieustająco wymusza się na nas porównania z ideałami piękna, w związku z czym chcemy wyglądać jak pani z billboardu, choć ona tak w rzeczywistości nie wygląda. Jej niezwykła uroda jest wynikiem pracy grafika w Fotoshopie. Mimo to widząc obraz modelki ucharakteryzowanej, wystylizowanej, sfotografowanej przez najlepszych ludzi z branży, jakoś chcemy wierzyć, że jest prawdziwy więc i my powinnyśmy tak wyglądać najlepiej zaraz po przebudzeniu.

W historii cywilizacji nie było jeszcze tak nierealnego – wirtualnego ideału piękna. Zmieniał się on wraz z epokami, ale był mniej lub bardziej osiągalny. 20 lat temu modelka była chudsza od przeciętnej kobiety o 8 %, dziś różnica ta sięga 23 %. Większość z nas nie wygląda i nie może wyglądać jak 16 letnia modelka. To wszystko prowadzi do frustracji, kompleksów, rozczarować i odrzucenia własnego ciała. Jakim cudem mamy stworzyć życie oparte na miłości, radości i szczęściu, kiedy nieustająco odrzucamy własne ciała czyli siebie? Traktujemy je jak maszynę i przedmiot. Krytykujemy, poprawiamy, naciągamy, kroimy , zakrywamy po to , aby na koniec powiedzieć „ Nie podobasz mi się”. Ciało odpowiada nam tym samym, np. zaczyna chorować, by zwrócić naszą uwagę na to, jak żyjemy i jakim groźnym dla naszego życia przekonaniom hołubimy.

Dlaczego mamy do wyboru jedną z dwóch możliwości: bycie idealną, albo życie w przekonaniu, że jesteśmy kompletnie bezwartościowe? Potrzebujemy więcej obiektywizmu w stosunku do siebie, realnego spojrzenia. Nie budujmy swojego poczucia własnej wartości wyłącznie na podstawie tego, jak wyglądamy. Mamy do zaoferowania światu coś więcej niż wygląd. To nie prawda, że aby być szczęśliwą muszę wyglądać w określony sposób. Oczywiście dla nas, kobiet to ważny aspekt życia, ale doceńmy również nasze kompetencje, osobowość, zalety, talenty, urok. Popatrzmy na siebie czule i życzliwie. Mamy tylko jedno życie i od nas zależy jak je przeżyjemy. Jeśli mamy w coś wątpić to tylko w nasze ograniczenia. Możemy żyć pełne frustracji, że nie wyglądamy tak, jak chcemy, możemy ciągle marzyć nie pozwalając sobie na życie, ale możemy też coś z tym zrobić. Na początek zacznij uśmiechać się do siebie w lustrze i powtarzać słowa:

Jestem dla siebie ważna i cenna. Kocham siebie, więc otaczam swoje ciało miłością i troską.”


Elżbieta Lange
___________________________________________________________________________________________________________________________
     Psychodietetyk, Coach Zdrowia, Trener Zdrowego Stylu Życia. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej na kierunku Psychodietetyka, oraz Podyplomowego Studium Coachingu w Laboratorium Psychoedukacji. Ekspert Psychologii Odchudzania. Pomaga osobom z nadwagą i otyłością odzyskać kontrolę nad jedzeniem, przywrócić równowagę między ciałem a psychiką, zbudować pozytywny obraz własnego ciała. Pracuje z psychologicznymi barierami, które stoją na drodze do upragnionej sylwetki. Pomaga pokonać problemy związane z głodem emocjonalnym. Pisze artykuły, współpracuję z wydawnictwem Food Forum. Jako ekspertka wypowiadała się w audycjach radiowych i telewizyjnych, między innymi: DD TVN, Pytanie na Śniadanie, Polskie Radio Czwórka, Akademickie Radio Kampus, Polskie Radio 24, Radio Plus i wiele innych.

www.langecoaching.pl

 
Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku