// Cytaty / "Jedz, módl się, kochaj..". - o miłości, szczęściu i niespodziewanych darach od życia

Cytaty

inspiracje, Elizabeth Gilbert, Jedz, módl się, kochaj
"Jedz, módl się, kochaj..". - o miłości, szczęściu i niespodziewanych darach od życia

1. "Szczęście jest rezultatem naszego osobistego wysiłku. Trzeba o nie walczyć, dążyć do niego, upierać się przy nim, a czasami nawet szukać go na drugim końcu świata".
Jesteśmy kowalami naszego losu. Jeśli czujesz, że miejsce, w którym przebywasz nie jest Twoim miejscem - wyrusz do miejsca, które siedzi Ci w głowie. Nawet jeśli miałby to być koniec świata. Szczęściu trzeba pomóc. I pamiętaj o tym, że aby być szczęśliwą musisz mieć piękną duszę. Nie zapomnij o uśmiechu. Uśmiechaj się twarzą, umysłem i wątrobą. Uśmiechasz się wątrobą?

2. "Wszędzie szukamy szczęścia, a jesteśmy niczym ten żebrak u Tołstoja, który spędził żywot, siedząc na garncu złota, żebrząc u przechodniów o grosze, nieświadom, że przez cały czas fortuna znajduje się pod nim".
Każde doświadczenie czegoś nas uczy, każdy napotkany człowiek jest jednym z naszych nauczycieli, każde wydarzenie jest częścią tego, co nazywamy naszym losem. Dopiero po pewnym czasie te wydarzenia, doświadczenia i ludzi jesteśmy w stanie powiązać w jedną logiczną całość. Czasami szukasz swojego szczęścia nie zdając sobie sprawy z tego, że ono jest tuż obok.

3. "Życie, jeśli je szaleńczo będziemy gonić, zamęczy nas na śmierć".
Trzeba umieć wypoczywać. Każdy z nas potrzebuje czasu wyłącznie dla siebie. Zwolnij, naucz się wypoczywać i cieszyć się z tego czasu nicnierobienia. Nie miej żadnych wyrzutów sumienia, że czegoś nie zrobiłaś, że czas przepłynął Ci przez palce. Ciesz się każdą chwilą swojego życia.... Pamiętaj, dolce farniente, czyli słodycz nie robienia niczego.

4. "Żeby odnaleźć równowagę... musisz stać mocno na ziemi, jakbyś miała cztery nogi, a nie dwie. Dzięki temu wytrzymasz na tym świecie. Musisz jednak przestać patrzeć na niego za pośrednictwem głowy. Zamiast tego musisz patrzeć sercem".
Łatwo jest stracić kontakt z rzeczywistością, zatracić się w pogoni za pieniądzem. Być w ciągłym pędzie: praca - dom - praca. I myśleć tylko o realizowaniu celów: dom, lepszy dom, wyjątkowy dom i tak bez końca. Prawda jest taka, że wcale nam to wszytko nie jest potrzebne, abyśmy byli szczęśliwymi. Nie musimy wszystkiego analizować - trzeba patrzeć sercem, a wtedy dojrzymy najważniejsze. Cieszyć nas będzie filiżanka kawy wypita z ukochaną osobą w sobotni poranek, zapach wiosny unoszący się w powietrzu, czas spędzony z dzieckiem na miłych rozmowach. Tak naprawdę szczęście przynoszą rzeczy małe, tylko trzeba włączyć serce, aby je dostrzegać.

5. "Wszystko zaczyna się, kiedy obiekt twojego uwielbienia obdarza cię dawką oszałamiającego i halucynogennego środka, o jakim nigdy wcześniej nawet nie ośmieliłabyś się pomyśleć - ten emocjonalny narkotyk składa się z porażającej miłości i przyjemnie drażniącej ekscytacji. Wkrótce zaczynasz łaknąć tego silnego zainteresowania równie obsesyjnie jak każdy ćpun na głodzie. Kiedy narkotyku zabraknie, natychmiast chorujesz, szalejesz, słabniesz (żeby już nie wspomnieć urazy do dilera, który przecież doprowadził cię do tego uzależnienia, a teraz już nie chce dostarczać dobrego towaru - mimo, że ma go gdzieś w ukryciu, niech to szlag, bo przecież zawsze dawał ci go za friko). W następnym stadium wychudzona trzęsiesz się w jakimś kącie, przekonana, że jesteś gotowa zaprzedać duszę albo obrabować sąsiada, żeby dostać to choćby tylko jeszcze jeden raz. Tymczasem stajesz się coraz bardziej odpychająca dla obiektu swojego uwielbienia. Patrzy na ciebie jakby nigdy wcześniej cię nie widział, a już na pewno nie jak na kogoś, kogo kiedyś tak namiętnie kochał. Ironia tkwi w tym, że nawet nie możesz za bardzo go winić. No bo przyjrzyj się sobie. Jesteś żałosnym straszydłem, sama się nawet nie rozpoznajesz".
Nie rozpoczynaj związku, kiedy nie jesteś jeszcze gotowa na to. Stracisz do siebie szacunek, a ten romans będzie dla Ciebie niczym innym, jak moralnym kacem. 

6. "Zgoda, może nie we wszystkim wyglądam fantastycznie, ale nie przeszkadza mi to kochać samej siebie".
Musisz pokochać siebie i być przekonaną o swojej wyjątkowości. Spójrz na siebie z miłością, na jaką zasługujesz. Jesteś piękna i wyjątkowa!

7. "Jedyną rzeczą bardziej niewyobrażalną od odejścia było pozostanie, jedyną bardziej niemożliwą od pozostania - odejście".
Jeśli nic juz nie da się zrobić w związku, trzeba umieć zamknąć za sobą drzwi. Przecież Twoim życiowym celem nie jest bycie w związku na siłę. Dopiero kiedy będzie Ci dobrze samej z sobą jesteś w stanie dać szczęście drugiej osobie. Jeśli będziesz szczęśliwa sama z sobą, z miłością i pasją będziesz wykonywać swoją pracę, znajdzie się pokrewna dusza, z którą połączy Cię pasja. Rób to, co kochasz.  Miej serce otwarte na miłość, która może się pojawić w każdej chwili. Tylko Ty musisz być na nią otwarta.

 

8. "Dostałeś życie, jest Twoją powinnością (a także Twoim prawem jako istoty ludzkiej) znaleźć w nim coś pięknego, nawet gdyby było to bardzo małe".
Życie jest piękne! Rozejrzyj się wokół i doceń otaczający Cię świat. Spójrz na niebo, po którym powoli przesuwają się obłoki, na ptaki siedzące na gałęziach drzew, na dzieci roześmiane na placu zabaw. Czyż to nie są piękne widoki?

9. "Nie przepraszaj za płacz. Bez takich uczuć jesteśmy tylko robotami".
Nie wstydź się łez. To nie jest oznaka słabości. Łzy dają oczyszczenie.

10. "Bóg, nawet jeśli zatrzaskuje człowiekowi drzwi przed nosem, to podsuwa mu jednocześnie pudełko z ciasteczkami".
Jeśli wydaje Ci się, że wszystko stracone jesteś w błędzie. Nie ma sytuacji bez wyjścia i czasami te wyjścia są czymś najlepszym, co mogło nam się zdarzyć. Takim pudełkiem z ciasteczkami...

Uśmiech

SK

 

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku