// Ona / Kim dla niego jesteś?

Ona

Kobieta, mężczyzna, relacje, dominacja, uległość, typy kobiet, stereotypy, ona
Kim dla niego jesteś?

Zacznijmy od tego, że każda kobieta jest inna. Zgodnie z powiedzeniem: "Tyle wszechświatów, ile istnień ludzkich" można stwierdzić, że nie ma kilku jednoznacznych typów kobiet. Najczęściej mamy do czynienia ze współistnieniem kilku natur w jednej osobie. Kobieta wobec jednego mężczyzny może być "matką", a wobec drugiego przyjmie rolę partnersko - przyjacielską. Obserwacja związków pozwala jednak określić postawy kobiet w stosunku do ich partnerów i dzięki temu kształtuje nam się kilka typów:

PRZYJACIEL - postawa taka jest możliwa w związkach opartych na zasadzie partnerstwa, miłości, dojrzałości i współodpowiedziałności. Umożliwia ona osiągnięcie wspaniałego związku, pełnego rozwoju osobowości i kultury seksualnej. Idea żony - przyjaciela opisywana była w kulturze staropolskiej jako synonim szczęścia małżeńskiego i miłości jako największego skarbu. Nie ma nic cenniejszego w związku od wzajemnej przyjaźni.

DYPLOMATA - bardzo charakterystyczna postawa dla dojrzałych kobiet, które znają inność płci i jednocześnie potrafią znaleźć "klucz" do psychiki partnera. W każdym związku wskazana jest swego rodzaju strategia w zachowaniach wobec drugiej osoby. Jej skuteczność wyraża się z jednej strony dojrzałością, a z drugiej dobrą znajomością płci i osobowości swojego mężczyzny.

KOCHANKA - współczesny świat wysoko ceniący zalety seksualne kobiety i kulturę współżycia, skłania wiele kobiet do odgrywania w związku roli kochanki. Wierzą, że taka postawa gwarantuje sukces w związku, co jest wysoce prawdopodobne w przypadku partnerów ceniących udaną więź seksualną. Wspomniana postawa traktuje seks jako najważniejszą, podstawową więź między partnerami, a z niej wypływają inne. Ideałem w związku byłoby połączenie przez kobietę roli przyjaciela i kochanki.

MATKA - coraz częściej spotykany typ kobiety. Wynika to z przemian obyczajowych i braku dojrzałości wielu mężczyzn. Układ w związku "matka - dziecko", jakkolwiek może zaspokajać potrzeby obu stron, okazuje się później dość męczący, zwłaszcza gdy w takim związku pojawi się dziecko.

KSIĘŻNICZKA - taka postawa kobiety, sprowadza mężczyznę do roli tła. Powstaje układ dawca - biorca, uniemożliwiający rozwój partnerstwa i miłości, a w życiu seksualnym dominuje zaspokajanie potrzeb kobiety, potrzeba kultu jej ciała i doznawania pieszczot bez wzajemności wobec mężczyzny.



RYWAL - w wyniku walki o dominację w związku i emancypacji, wiele kobiet przyjmuje wobec mężczyzny postawę rywala, która obejmuje prawie wszystkie dziedziny życia. Stwarza to stan napięcia i chwiejnej równowagi w związku i często prowadzi do długotrwałej walki.

DZIECKO - postawa taka występuje najczęściej u kobiet z niezaspokojonymi potrzebami opiekuńczości ze strony ojca. Wtedy te potrzeby przenoszą na swojego mężczyznę. Układ "rodzic - dziecko" może być udany, ale nie ma w nim partnerstwa. Sukces takiego związku zależy m.in. od tego, czy partner jest autorytetem w dziedzinie seksualnej, ekscytującym erotycznie. Wiele tego typu związków jest bardzo szczęśliwych, a dojrzała postawa mężczyzny może ułatwić rozwój pełnej osobowości kobiety.



ECHO - ten typ kobiety reprezentują zwykle panie pozbawione własnej indywidualności. Ich życiem i całym światem psychicznym jest osoba partnera. Przyjmują jego system wartości, sposób myślenia, przeżywania. W związku takim istnieje tylko jedna osobowość - mężczyzny. Ona jest jej widzem i klakierem. Najbardziej skrajną formą takiej postawy jest kobieta "dumna ze swego samca", która bez względu na to, czy on ma w danej materii rację, czy nie zawsze będzie mu "klaskać".

NIEWOLNICA - taka postawa kobiety znajduje miejsce niemal wyłącznie w związkach patologicznych, w których mężczyzna calkowicie zdominuje swoją kobietę. Wzbudzi w niej zagrożenie i lęk. Sensem życia takiej kobiety jest uniknięcie konflktu ponad wszystko, nawet za cenę poniewierania sobą. Marzeniem stają się dla nich oczekiwanie raju i innego, spokojnego życia.

GRACZ - postawa wyrażająca się agresją wobec partnera, potrzebą ośmieszania i lekceważenia. Kobiety takie mają silną potrzebę prowadzenia podwójnego życia. Satysfakcję przynosi im "przyprawianie rogów" i sama swiadomość, że został on oszukany. Właśnie ten typ kobiety wzbudza różnorodne stereotypy i mity o naturze kobiecej.

To wszystko, podobnie jak typy mężczyzn, potwierdza truizm, że w naturze człowieka istnieje szeroki wachlarz możliwości - od altruizmu do cynizmu. Jest także idealnym dowodem na to, że w życiu można trafić bardzo różnie i z pewnością nie należy uogólniać zarówno typów kobiet, jak i mężczyzn.

BN

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku