// Miłość / Jakie problemy napotykamy w związku i jak je pokonać?

Miłość

porady, miłość, pasja, problemy w zwiazku, jak pokonać problemy w związku
Jakie problemy napotykamy w związku i jak je pokonać?

Nie ma związków idealnych, choć pewnie każdemu wydaje się na początku, że jego taki właśnie jest. Każda relacja wymaga pracy, bo przecież pochodzimy z różnych domów, mamy różne przyzwyczajenia i oczekiwania względem partnera.  Pomimo tego, że robimy wszystko, aby zbudować wspólną płaszczyznę porozumienia, zawsze napotkamy na jakieś przeszkody, które musimy pokonać, albo powinniśmy przynajmniej postarać się pokonać.

A oto 10 najbardziej typowych problemów w związku:

1. Poczucie utraty niezależności i wolności
Każdy z nas potrzebuje namiastki wolności i niezależności w związku, aby nie czuć się jak w więzieniu. Jeśli Twój partner lubi składać modele samolotów, niech to robi, Ty w tym czasie możesz poczytać ulubione romansidła. Uczciwość emocjonalna jest kluczem do rozwiązania tego problemu. Pary muszą potrafić mówić o tym, co czują i znaleźć odpowiedni sposób przekazywania swoich uczuć. Znalezienie zdrowej równowagi między czasem spędzanym wspólnie, a czasem potrzebnym na „własne” sprawy jest bardzo istotnym elementem zdrowego związku.

2. Całkowite uzależnienie od partnera
Jeśli któraś ze stron w związku jest kurczowo przywiązana do drugiej osoby, to problem leży w dalekiej przeszłości osoby, która nie chce odstąpić na krok partnera. Nasza wieczna „przylepka” ma najprawdopodobniej problemy mające swoją genezę w dzieciństwie: ktoś z rodziców odszedł i strach przed utratą najbliższej osoby pozostał w niej do dziś. Nie może ona oczekiwać, że partner pomoże jej wyjść z tej sytuacji.  Może nawet sama nie zauważa problemu. Kurczowe trzymanie się partnera jest bardzo kłopotliwe, powoduje, że czuje się, jakby był prowadzony na smyczy, co może zniszczyć nawet bardzo silny związek. Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie terapia dla osoby, która ciągle czuje niepewność i strach przed odejściem partnera, rozpadem związku i najchętniej spędzałaby z nim 24h na dobę itp. Terapia pozwoli tej osobie zbudować zaufanie do samej siebie i do swojego partnera.

3. Pracoholizm
Ucieczka w pracę to jeden ze sposobów, by odejść bez prawdziwego rozstania. Nie bez powodu pracoholizm jest często nazywany „niewidzialnym rozwodem”.  Jest to jedno z niezliczonych wyjść awaryjnych. Jeśli zależy Ci na związku musisz zostawić to wyjście awaryjne i nie korzystać z niego. Zastanów się, czego brakuje w Twoim związku, że zamiast radośnie spędzać razem czas wolicie ucieczkę w pracę?  Najwyraźniej czegoś zabrakło między Wami, teraz wystarczy zastanowić się, co się stało, z tymi wszystkimi rzeczami, które Was łączyły?  Spróbować na nowo odkryć, zdefiniować. Jeśli sami nie dacie sobie z tym rady potrzebna będzie Wasza wspólna wizyta u psychologa, który Wam odnaleźć to, o czym zapomnieliście, a co Was kiedyś połączyło.

4. Brak akceptacji ze strony rodziny
To nie lada wyzwanie. Rozwiązanie leży po stronie partnera, którego rodzice mają problem z akceptacją wybranka/wybranki. Musi przeprowadzić poważną rozmowę z rodzicami i jasno ustalić, gdzie są granice.  Nie możemy stawiać na pierwszym miejscu preferencji i potrzeb rodziców. Oczywiście ich zdanie jest dla nas bardzo ważne, ale minęły czasy, kiedy było decydujące. Mamy swoje lata i pracujemy nad naszym związkiem, biorąc na barki wszystkie wynikające z tego konsekwencje. Przecież nie będziemy chodzić na obiadki niedzielne do rodziców bez partnera, tylko dlatego, że oni go nie akceptują. Po prostu przestaniemy na nie w ogóle chodzić do momentu, aż postanowią dać nam szansę zaprezentowania partnera.

5. Syndrom odkochania się
To się może zdarzyć w każdym związku. Zwykle mówimy o odkochaniu się, kiedy przechodzimy z romantycznej fazy marketingowej do rzeczywistości. Kiedy gaśnie pierwsze zauroczenie, a zaczyna się prawdziwy związek. Jest to naturalny proces. Pary, które potrafią razem pracować nad sobą oraz wyzwaniami stawianymi przez codzienność, rozmawiać o konfliktach, iść na kompromisy i dawać swój cenny czas drugiej stronie, a także cenią to, co druga strona wnosi w związek będą wciąż zakochane i ominie je syndrom „odkochania się”. Czasami jednak dochodzimy do muru, rozmowy i kompromisy nie rozwiązują problemu. Czujemy, że nic się nie da zrobić, a to, co nas połączyło to było „zauroczenie”, które minęło bezpowrotnie. Jeśli postanowimy się rozstać, to nie jest to koniec świata, tylko danie sobie i partnerowi szansy zbudowania czegoś prawdziwego z kim innym.  Najważniejsze, żeby zakończyć taki związek okazując drugiej stronie należny szacunek.

6. Zdrada
Zdrada to bardzo częsty powód rozpadu związku. Zdrada boli i rani, pozostawiając ogromne poczucie krzywdy. Jeżeli dochodzi do zdrady i  wychodzi ona na światło dzienne, to pary nie powinny tego faktu zamiatać pod dywan, tylko porozmawiać ze sobą o tym, co się wydarzyło i jak obie strony się w tej sytuacji odnajdują. Czy widzą możliwość kontynuowania związku? Może osoba, która zdradziła dołoży wszelkich starań, by odbudować stracone zaufanie? Pary w takich sytuacjach często potrzebują wsparcia i tutaj bardzo pomocne są spotkania typu coaching dla par. Ważne, aby zrozumieć powody zdrady. Może jedna strona zaniedbała drugą pracując zbyt długo wieczorami albo zajmując się non-stop dziećmi? Nie szukamy wymówek ani winy w osobie zdradzonej, ale prawdziwego powodu zdrady. Być może zdrada wcale nie oznacza, że nas partner już nie kocha. A nawet będzie ona stanowiła podwaliny do zbudowania silniejszego związku, bo opartego na obopólnym zrozumieniu?

7. Zazdrość
Wiele osób przechodzi przez okres niepewności i zazdrości o partnera, co jest całkowicie normalne. Te uczucia nie są same w sobie złe. Jeżeli okazujemy je w sposób dziecinny, albo chorobliwy- pojawia się problem. Ważne, aby rozmawiać o swoich obawach jak dwoje dorosłych ludzi. Ci, którzy się kochają potrafią ze sobą rozmawiać na każdy temat, nawet ten mniej przyjemny. Jeśli zazdrość zaczęła wymykać się spod kontroli i zaczyna być chorobliwą zazdrością, warto zaczerpnąć rad u dobrego terapeuty.

8. Brak popędu seksualnego
To kolejna naturalna część każdego związku. Często pary z długim stażem doświadczają wzrostu, a później spadku poziomu popędu seksualnego oraz wzajemnego pociągu. W tym przypadku wystarczy znaleźć czas na uwodzenie swojego partnera od nowa. Wspólna kąpiel, masaże, może seksowna bielizna pomogą Wam odkryć siebie ponownie. Czasami brak popędu seksualnego może  oznaczać, że jeden z partnerów ma jakieś kłopoty, których w ten sposób nie pokonamy… Dlatego ważne jest żeby znaleźć czas na szczere rozmowy. Może konieczna będzie wizyta u seksuologa.

9. Związek na odległość
Związki na odległość, o ile pielęgnowane, mogą być wciąż „świeże” i ekscytujące. Pary muszą znaleźć czas na kontakt i na opowiadanie sobie o tym, co się dzieje w życiu każdej ze stron. Czaty telefoniczne, Skype, wiadomości głosowe, wiadomości sms i wysyłanie sobie zdjęć oraz niespodziewanych liścików pomoże utrzymać dwoje ludzi blisko siebie pomimo odległości.

10. Rutyna
Jeśli nasz partner zaczął wydawać nam się mniej atrakcyjny (jak to możliwe… przecież zakochałaś się w nim nie dalej niż rok temu!) to pewnie w Wasz związek wkradła się rutyna. Kolejny raz czas jest rozwiązaniem. Znajdźcie go na tyle, by na nowo się zabawić, przeżyć wspólnie coś nowego, ekscytującego, coś co Wam sprawiało radość na początku Waszego związku. Głębokie spojrzenia w oczy partnera, namiętne pocałunki, delikatne dotykanie – to wszystko na nowo pobudzi Waszą pasję i pociąg do siebie.

Pamiętaj, że każdy związek wymaga pracy i nie ma takich, które są od początku idealne. "Sztuka miłości jest jak malarstwo: wymaga techniki, cierpliwości, a przede wszystkim eksperymentowania we dwoje. Wymaga odwagi, trzeba posunąć się dalej, poza to, co zwykło się nazywać „uprawianiem miłości”" (Coehlo).

BB.

 

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku