// Miłość / Ty, ona i jej dziecko

Miłość

relacje damsko-męskie, dziecko, jej dziecko, miłość, pasja, Miłość to pasja
Ty, ona i jej dziecko

Poznałeś niedawno kobietę. Jest wspaniała, naturalna, seksowna i doskonale Wam się o wszystkim rozmawia. Po raz pierwszy czujesz, że dzieje się z tobą coś niezwykłego i masz ochotę stworzyć z nią poważną relację. Sytuacja stawia jednak przed Tobą nowe wyzwanie: ona ma dziecko z poprzedniego związku. Jeśli czujesz, że jest to sprawa dla Ciebie nie do przeskoczenia, przemyśl to szybko i dobrze, bo temat jest faktycznie poważny. Głównie ze względu na dziecko. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby zmierzyć się z taką sytuacją, lepiej nie zawracaj jej w głowie. Ona dziecko już ma i nie potrzebuje drugiego, dorosłego. Potrzebuje faceta, który da sobie radę z taką sytuacją. Masz być dla niej wsparciem.

Jeśli jednak decydujesz się wejść w jej życie, oto kilka praktycznych wskazówek, jak od początku postępować mądrze i jednocześnie zapewnić sobie większe szanse na powodzenie w tej trudnej misji.

1. Twój związek z kobietą z dzieckiem jest wyzwaniem dla wszystkich zaangażowanych osób: Ciebie, jej, ale najbardziej dla dziecka. Ważnym tematem na początku jest więc czas Twojego pojawienia się w świecie i w świadomości tej małej osoby. Oczywiście nie musi i nawet nie powinno mieć to miejsca za szybko, na etapie, kiedy jeszcze oboje rozważacie poważniejszą relację. Gdybyście mieli się jednak rozmyślić, nie warto mieszać mu w głowie. Jeśli jednak przejdziecie do etapu pogłębiania relacji, jest to już właściwy czas. Dobrze, aby odbyło się to w bezpiecznych warunkach. Dziecko powinno zostać wprowadzone w to wydarzenie przez mamę. Nie przez niespodziankę lub z zaskoczenia. 

2. Dziecko potrzebuje czasu na oswojenie się z nową osobą w swoim bliższym otoczeniu.
Nie oczekuj więc od razu cudów ani przejawów wielkiego entuzjazmu. Na początku raczej spotkasz się z rezerwą i nieufnością. Na zdobycie zaufania będziesz musiał trochę poczekać oraz zapracować. Potrzebne będą Ci zdrowe zaangażowanie i duża dawka cierpliwości. Na czym polega zdrowe zaangażowanie? Przede wszystkim bądź autentyczny i okaż zainteresowanie sprawami tego dziecka. Nie staraj się jednak za bardzo. Nie próbuj być superkumplem czy nowym-super-tatą. Dzieci doskonale wyczuwają fałsz i za takie zachowanie zgarniesz dużo punktów ujemnych. A o zaufaniu nie będzie mowy przez długi czas. Bądź sobą, okaż naturalne zainteresowanie tym, co się dzieje w jego świecie, ale uszanuj też stawiane granice i nie próbuj na siłę ich przekraczać.

3. Będziesz poddany testom.
Zanim jej dziecko Ci zaufa, na pewno sprawdzi Twoją gotowość i zdolność do autentycznego kontaktu. Może z początku nie chcieć dużo Ci ujawniać o sobie, ale jeśli będziesz cierpliwy, obdarzy cię cząstką zaufania. Dobrze, jeśli potraktujesz temat naturalnie i będziesz prawdziwie zainteresowany. Jeszcze lepiej jeśli zapamiętasz sprawę i jeśli jest to stosowne, możesz do niej kiedyś nawiązać. Mały człowiek poczuje, że traktujesz go poważnie, z szacunkiem i uwagą.

4. Daj się poznać.
Jeśli zacznie Ci zadawać pytania dotyczące Twojej osoby – jesteś na bardzo dobrej drodze. Zaczyna Cię zauważać i zyskałeś wstępną przychylność. Daj się poznać, odpowiadaj mądrze na pytania. Oczywiście nie musisz opowiadać o wszystkim w szczegółach, ale dobrze jeśli jakąś część informacji o sobie przekażesz w sposób autentyczny i przystępny. To klucz do powodzenia tego etapu.

5. Zwróć uwagę na temat kontaktów z biologicznym ojcem.
Najlepiej jest jeśli ojciec dziecka jest normalnym gościem i jego kontakt z dzieckiem jest poprawnie ułożony i regularny. Idealnie byłoby, gdybyś i Ty miał przyjacielski kontakt z tym facetem. Dużo gorzej, kiedy walczy on jeszcze ze swoją byłą o coś, a niestety - najczęściej dzieje się to za pomocą dziecka. Nie staraj się jednak z nim rywalizować lub stawiać go w gorszym świetle. Pamiętaj, niezależnie od tego, jaki jest w rzeczywistości, dla dziecka on jest supertatą! Nawet jeśli jest nieprzyjemnym typem, jego relacja z dzieckiem jest bardzo złożonym zjawiskiem i nie warto w to mocno ingerować.

6. Dbaj o relację ze swoją kobietą, czyli matką dziecka.
Jeśli planujecie przyszłość razem, w dłuższej perspektywie najważniejsze dla wszystkich okaże się to, jak rozwija się Wasz związek. Jeśli będzie między Wami dobre porozumienie, szacunek, pozytywne emocje i wzajemna przychylność, jest duża szansa, że jej dziecko będzie się dobrze czuć w Waszym towarzystwie. Wraz z rozwojem Waszej relacji będzie się także rozwijała Twoja relacja z jej pociechą.

Podsumowując, kluczem do sukcesu okażą się: Twoja autentyczność, zdrowe zainteresowanie sprawami dziecka oraz dużo cierpliwości. Jeśli będziesz sobą, będziesz rozsądnym i obecnym w kontakcie partnerem tego młodego człowieka, jest szansa, że staniesz się ważną postacią w jego świecie. Jeśli dobrze poukłada się Wasze wspólne życie, ta trudna z początku sytuacja dostarczy Ci wielu pozytywnych i rozwojowych przeżyć i doświadczeń. Pamiętaj, że "Dziecko jest istotą rozumną, zna dobrze potrzeby, trudności i przeszkody swojego życia. Nie despotyczny nakaz, narzucone rygory i nieufna kontrola, ale taktowne porozumienie, wiara w doświadczenie, współpraca i współżycie" (J. Korczak)...

Dominik Wrześniewski
psycholog - psychoterapeuta

www.dominikwrzesniewski.com

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku