// Ślub / Ślub... XXI wiek, a tyle przesądów

Ślub

porady, ślub, przesądy, miłość, pasja, zabobony, wesele, wróżby, noc poślubna
Ślub... XXI wiek, a tyle przesądów

Zauroczenie, fascynacja, pożądanie, miłość... Krok po kroku i zaczynacie myśleć o tym, aby zdecydować się na ten bardzo ważny krok w Waszym życiu. Ślub. Wszyscy dookoła i ci, którzy są już po i ci ,którzy są jeszcze przed tym dniem starają sie Wam doradzić. Jaka suknia, gdzie zorganizować przyjęcie i na ile osób. Kto będzie świadkiem, a kto świadkową... Ilu przyjaciół tyle rad i wskazówek. I jeszcze, co jest dosyć dziwne w XXI wieku, kierujemy się także przesądami. Oczywiście nie można uogólniać, ale większość mniej lub bardziej świadomie, bierze je pod uwagę. A to ze względu na tradycję, przyjęte obyczaje, albo tłumacząc po prostu"bo tak trzeba" lub "bo tak się nie robi". Przyjrzyjmy się tym ślubnym przesądom, wróżbom i innym nieracjonalnym zwyczajom, które jednak mają wpływ na to, jak będzie ten dzień wyglądał. 

Jaką datę i dzień wybrać?
1. Najlepiej wróżące miesiące na zawieranie małżeństwa, to te które w nazwie mają literę "r", czyli marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik, grudzień. Te, które z góry zapowiadają katastrofę to: maj oraz listopad. Data 1 kwietnia też nie będzie zbyt optymistyczną ze względu na Prima Apilis i istnieje ryzyko, że któraś ze stron potraktuje wszystko jako żart... Niezwykle szczęśliwe będą podobno te pary, które wezmą ślub w okresie Bożego Narodzenia, Wielkanocy i w karnawale.

2.
 Od poniedziałku nie warto zaczynać, a piatek jest nieodpowiedni na początek. Najlepszym dniem jest podobno sobota. Tak mówi przesąd, ale pomijając to sobota jest dniem bardzo dobrym na świętowanie. A sam ślub w kościele, w którym była chrzczona Pana Młoda zapowiada bardzo szczęśliwe małżeństwo. Nie należy jednak słuchać własnych zapowiedzi ślubnych.

Przed Wielkim Dniem:
1. Panna Młoda nie powinna sama sobie szyć sukienki ślubnej, ani przeglądać się w pełnym stroju ślubnym. Absolutnie powinno się pilnować, aby niezamężne siostry Panny Młodej nie mierzyły jej kreacji. Jeśli jednak nie uda się, istnieje ryzyko, że ta, która ośmieliła się to zrobić zostanie w panieństwie przez całe życie. To samo dotyczy obrączek. Nikt inny oprócz Pary Młodej!

2. Aż do chwili ceremonii ślubnej suknia Panny Młodej nie powinna być pokazywana Panu Młodemu. Oglądanie kreacji przez narzeczonego, a także pomoc w jej doborze wróży bowiem niezgodę w małżeństwie. Narzeczona musi pamiętać, iż strój ślubny może zakładać przed uroczystością tylko wtedy, jeśli zachodzi taka konieczność, np. przymiarka. Zakładanie sukni tylko dla przyjemności niesie złą wróżbę.

3. Jeśli Panna Młoda płacze przed ślubem to tylko się cieszyć, bo czekają już na nią tylko szczęśliwe dni. Jeśli się śmieje, zapowiada to kłopoty. Panna Młoda powinna wystawić swoje ślubne buty na parapet. Wszystko to po to, aby wleciało do nich szczęście. Ma to zapewnić także doskonałą pogodę w dniu ślubu.

Wielki Dzień
1. Piękna, słoneczna pogoda w dniu ślubu, to marzenie każdej Pary Młodej. Niesie ona ze sobą pomyślną wróżbę zapewniając przyszłym małżonkom szczęście. Niedobrze jest natomiast, gdy w tym czasie słońce przybierze czerwoną barwę lub gdy słychać grzmoty. Deszczowa, zimna i pochmurna pogoda w dniu zaślubin wróży burzliwy związek. Mały deszczyk jednak uważany jest za Boże błogosławieństwo. Jeśli w dniu ślubu leje deszcz oznacza to, iż wszystkie zakochane w Panu Młodym kobiety go opłakują.
2. Dobrym znakiem jest ujrzenie przed ceremonią gołębia lub sroki. Wróży to szczęście Młodej Parze. Przeciwnie jest, gdy pojawią sie kruki, czy wrony. Nie wolno Państwu Młodym zawracać z drogi do kościoła. Jeśli nawet o czymś zapomnieli, powinni skorzystać z pomocy krewnych lub przyjaciół. Nie powinno się również robić zbyt długich postojów, bo może to zaważyć na życiu małżeńskim.
3. Pod żadnym pozorem Panna Młoda nie może przechodzić pod wiszącym praniem. Może to spowodować komplikacje przy porodzie.

Co powinna mieć na sobie w dniu ślubu Panna Młoda:
1. Coś białego i coś niebieskiego. Biel jako symbol uczuć, a niebieski ma zapewnić potomstwo i wierność małżonka. Zdecydowanie wystrzegać się koloru różowego. Kolor ten przynosi Młodej Parze nieszczęście. Coś używanego (biżuteria). Ma to zagwarantować lojalność najbliższych. Aby z nową rodziną żyć w obopólnej sympatii Panna Młoda musi mieć przy sobie coś pożyczonego. Obowiązkowo od osoby szczęśliwej w swoim małżeństwie. Aby życie upływało w bogactwie i dostatku niezbędna jest jakaś nowa rzecz. Jeśli w szwie sukni znajdzie się kryształek cukru i okruszek chleba, a w bucie pieniążek to wtedy sukces murowany.
2. A co powinien mieć przy sobie Pan Młody? Tutaj nic nowego. Powinien mieć forsę, która zagwarantuje to dostatnie życie.

Kościół
1. Próg kościoła należy przekraczć prawą nogą. Idąc do ołtarza Para Młoda powinna się uśmiechać, bo taka będzie ich droga przez całe życie małżeńskie. Jeżeli jednak pojawią się łzy wzruszenia, czy szczęścia, to nie należy ich powstrzymywać, gdyż zamienią się one w wielką radość.
2. Pan Młody powinien prowadzić Pannę Młodą z lewej strony. Prawą rękę powinien mieć wolną, aby chronić swój związek przed wszelkimi niebezpieczeństwami, które mogą mu zagrażać. Idąc do ołtarza, Panna Młoda nie powinna oglądać się za siebie ani sprawdzać, czy welon jest ładnie ułożony. Jest to znak, że wychodzi za mąż niechętnie i boi się nowego życia.
3. Jeżeli podczas ceremonii zaślubin świece w kościele palą się pięknie i równo - związek na pewno będzie trwały i zgodny. Natomiast, kiedy migają lub gasną nie wróży to nic dobrego. Jeżeli Para Młoda pomyli słowa przysięgi oznacza to szczęście w ich przyszłym związku, a jeśli potknie sie przed ołtarzem to niedługo ślub weźmie także jej świadkowa. Aby małżonek był wierny, Panna Młoda powinna po zakończeniu uroczystości zadbać, aby jej wybranek złożył na jej ustach długi i namiętny pocałunek.

Obrączki
1. Obrączki to symbol wiecznej miłośći i wierności. Zgubienie obrączki zapowiada stratę współmałżonka. Panna Młoda nie powinna ani płacić, ani odbierać obrączek. Powinna być tylko przy wybieraniu i mierzeniu.
2. Złą wróżbą jest upadek obrączki podczas ceremonii zaślubin. Wszystko można jednak naprawić, gdy obrączkę podniesie z podłogi ksiądz, ministrant lub świadek. Aby nie zapeszać Panna Młoda nie powinna po tym oglądać obrączki. Niech zrobi to dopiero wtedy, gdy ma ją już na palcu.

Kto kogo?
1. Kiedy ksiądz przykrywa ręce stułą, ta dłoń która znajdzie się na górze, zapewni jej właścicielowi przewagę w małżeństwie. Idąc dalej, ta osoba, która pociągnie za sobą swego małżonka odchodząc od ołtarza, będzie kierować w małżeństwie. Jeśli suknia Panny Młodej nakryje kawałek buta Pana Młodego oznacza to, że będzie on trzymany pod pantoflem.
2. Gdy po wszystkim, przed kościołem posypią się na Młodych pieniążki to ten, kto ich więcej i szybciej zbierze będzie zarządzał kasą. Trzeba jednak dokładnie wyzbierać wszystko. I rzecz także ważna : z kościoła Młodzi powinni wracać inną drogą, aby nieszczęście zgubiło drogę...

Wesele
1. Młodych w Domu Weselnym witają rodzice chlebem i solą. Na tacy muszą znajdować się także dwa kieliszki. Jeden z wódką, drugi z wodą. Kto wypije wódkę dominuje w związku. Po wypiciu Nowożeńcy rzucają opróżnione kieliszki za siebie. Jeżeli się rozbiją - czekają ich długie lata szczęśliwego i dostatniego życia. Pan Młody powinien przenieść świeżo upieczoną żonę przez próg sali weselnej. Jeżeli świeżo upieczona małżonka potknie się przekraczając próg domu weselnego ściągnie nieszczęście nie tylko na siebie, ale także na swoją nową rodzinę. Nowożeńcy tańczą pierwszy taniec. Tylko oni. Jeśli młodym plączą się kroki, to w życiu może być podobnie - będą zmierzać w różne strony.
2. Biel jest zarezerwowana tylko dla Panny Młodej, na poprawiny Młoda zakłada nową, nigdy nie noszoną sukienkę.
3. Jeśli w prezencie ślubnym otrzymamy coś związanego z religią np. krzyż oznacza to, iż będzie się niosło krzyż przez całe życie. Bardzo dobrą wróżbą jest to, gdy w dniu ślubu szkło będzie się tłuc wszędzie...

Noc poślubna i po ślubie...
Pierwsza do łóżka w trakcie nocy poślubnej powinna wejść Panna Mloda, a Pan Mlody powinien ściagnąć zębami podwiązkę, która znajduje sie pod suknią ślubną. Ma zapewnić to udane życie erotyczne. Wiązankę ślubną należy spalić rok po ślubie lub po udanym porodzie...

Powodzenia... ale pamiętajcie, że WSZYSTKO TYLKO OD WAS ZALEŻY Uśmiech


CR

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku