// Miłość / Czy jesteś w toksycznym związku?

Miłość

porady, toksyczny związek, związek, relacje damsko-męskie, miłość
Czy jesteś w toksycznym związku?

Toksyczny związek to relacja między dwojgiem ludzi, która - zamiast na miłości i zaufaniu - opiera się na zależności i manipulacji. 

Poniżej kilka znaków, że tkwisz w toksycznym związku. 

1. Twój partner cały czas jest wrogo do ciebie nastawiony. Zaobserwowałaś, że cały czas jest na ciebie zły? Czy nie czujesz, że żyjesz w stresie i nie możesz być sobą? Twoja relacja nie jest zdrowa, bo nie możesz wyrażać siebie w pełni. Chcesz w końcu poczuć się bezpieczna, a on ci tego bezpieczeństwa nie daje.

2. Permanentnie cię dołuje. Czy krytykuje cię przy każdej okazji i obarcza winą generalnie za wszystko? Czy jesteś już wyczerpana tym, że w oczach twojego partnera niczego nie robisz dobrze? Czy wyśmiewa się z ciebie publicznie lub zawsze krytykuje przy innych? Czy drwi z ciebie i zawsze on jest tym lepszym? To wszystko sygnały, że jesteś w niezdrowym, dysfunkcyjnym związku.

3. Nie jesteś sobą. Czy zmieniasz swoje zdanie, opinie, kiedy on jest z tobą? Jeśli czujesz, że nie możesz być sobą i musisz się dostosowywać się do niego ze strachu przed odrzuceniem to znak, że jesteś w toksycznym związku. Bycie sobą i możliwość wyrażania swoich potrzeb to podstawa związku, aby mógł się rozwijać w miłości i abyś była szczęśliwa.

4. Stosuje szantaż emocjonalny: "Jeśli ode mnie odejdziesz, zrobię sobie coś", "Pożałujesz, jeśli ode mnie odejdziesz...", "Nie umiem żyć bez Ciebie...", "Sama sobie nie poradzisz", "Nikt nie zechce być z tobą". Manipulacja powoduje, że stajesz się uległa. Pozwalasz decydować o swoim życiu, zarówno o sprawach fundamentalnych, jak i błahych. Pamiętaj o tym, że każda forma manipulacji w związku to rodzaj przemocy psychicznej.

5. Omija cię. Czy zaobserwowałaś, że on nie chce być w pobliżu ciebie? Zawsze tak planuej sobie czas, abyście go razem nie spędzali. Taki rodzaj odpoczynku od siebie ma być dla was zdrowy. Otrzymujesz od niego sprzeczne sygnały. Z jednej strony mówi, że cię kocha, a z drugiej nie okazuje tego absolutnie. Takie słowa bez pokrycia. Kiedy on nie pokazuje uczuć, Ty czujesz się winna całej sytuacji i masz wyrzuty sumienia i zaczynasz walczyć o jego uczucia. Dodatkowo ma do ciebie pretensje, że chcesz go mieć na swoją własność, jesteś zaborcza i zazdrosna. Aha, i gorsza od poprzedniczki, o której opowiadał niestworzone historie.

6. Nie chce rozmawiać o waszych problemach i twoich pragnieniach. Czy twój partner słucha tego, co masz do powiedzenia? Czy pozwala ci mówić o twoich pragnieniach, oczekiwaniach w związku? Czy robi cokolwiek, aby sprostać twoim wymaganiom? Czy masz wrażenie, że twoje potrzeby i pragnienia są dla niego ważne? Jeśli nie, to znaczy, że wasz związek jest toksyczny. Zadaj sobie pytanie: "Czego potrzebuję do szczęścia? Co sprawiłoby, że moje życie byłoby wyjątkowe?" W końcu masz jedno życie i szkoda każdej chwili. 

 7. Obrzuca cię wyzwiskami. To definitywny znak toksycznego związku. Próba rozwiązania problemów poprzez ranienie drugiej strony słowami to droga donikąd. W ten sposób problemy stają sie większymi, a atmosfera staje się nie do wytrzymania. Brakuje intymności w związku. Czujesz się fatalnie, gdy on obraża cię obrzydliwymi wyzwiskami.

8. Zachowuje się bardziej jak wymagający rodzic. To on o wszystkim decyduje, zaczynając od tego, co będziesz robić, a kończąc na tym, jak masz się ubierać. Wybiera ci przyjaciół i ogranicza kontakty z rodziną. Absolutnie nie interesuje go twoje zdanie, pragnienia, cele. Jeśli odważysz się je wyrazić, głęboko będziesz tego żałować..

9. Chce, abyś mu była nieustannie wdzięczna. Wie, jak sprawić, abyś czuła się winna i wdzięczna za wszystko. Zmusza cię, abyś robiła to, co on chce. Jako broń ostateczną wykorzystuje wszystkie rzeczy, jakie zrobił dla ciebie ostatnio (Czytaj: jaki był dla ciebie dobry...): zabrał cię na wycieczkę, kupił nową sukienkę.  Jeśli wszystko, co robi, robi po to, aby to wykorzystać, to czas coś z tym zrobić...

10. Trzymasz go na uboczu ...  Nikomu z twoich bliskich nie podoba się sposób, w jaki cię traktuje. Wiesz doskonale, że w tym, co mówią, mają rację i kiedykolwiek chcą coś powiedzieć boisz się, że usłyszysz prawdę, której jesteś świadoma. Robisz wszystko, aby rozmowa nie zeszła na jego temat i aby nie miał kontaktów z twoimi bliskimi. Izolujesz go od swojej rodziny i przyjaciół.... Właściwie nie poruszasz tematu jego osoby w ich obecności. 

Jeśli jesteś w toksycznym związku, nie marnuj czasu. Nie licz na to, że druga osoba się zmieni, bo to nie twoje zadanie zmieniać kogoś.  Poza tym ludzie tak łatwo się nie zmieniają.  Zakończ ten związek, zanim wykończysz się. Potem stań przed lustrem i pogratuluj sobie. Właśnie uratowałaś siebie i kilka lat swojego życia! Spotkasz kogoś, kto doceni ciebie, będzie cię kochał i szanował i będzie z tobą ze względu na twoją wyjątkowość. Pamiętaj o tym że: "Każdego ranka otrzymujesz dwadzieścia cztery złote godziny. To jedna z niewielu rzeczy na świecie, które dostaje się za darmo. Za wszystkie pieniądze świata nie można kupić ani jednej dodatkowej godziny. Co zrobisz z bezcennym skarbem? Pamiętaj, że musisz go wykorzystać, bo dostajesz go tylko raz. Jeśli zmarnujesz te dwadzieścia cztery godziny, nic i nikt nie odda ci ich z powrotem." (N. Sparks.)

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku