// Seks / Pofantazjuj sobie!

Seks

seks
Pofantazjuj sobie!

O tym, że wyobraźnia potrafi być często znacznie bogatsza niż faktyczne doświadczenie, każdy z nas z pewnością przekonał się nie jeden raz. Wystarczy przypomnieć sobie sytuację, w której najpierw czytaliśmy książkę, a później oglądaliśmy w kinie jej ekranizację. Stosunkowo często mamy wtedy wrażenie pewnego zawodu będącego następstwem konfrontacji filmu z książką. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że nasza wyobraźnia jest bardziej 'nasza' i bardziej na nas działa. A zatem tworzymy sobie pewien świat przedstawiony, który zazwyczaj znacznie mocniej na nas oddziałuje, niż ten przygotowany przez kogoś innego. Dla przykładu, z tego samego powodu, wielu osobom zachowania autoerotyczne potrafią dostarczyć czasem więcej doznań niż realny seks z partnerem.

Fantazje erotyczne oczywiście także korzystają z przestrzeni wyobraźni i w niej się rozgrywają. W mniejszym lub większym stopniu każdy z nas doświadcza pewnej ilości fantazji erotycznych. Warto podkreślić, że ich występowanie jest sprawą absolutnie zdrową, normalną i wręcz korzystną. Jakie funkcje w naszym życiu erotycznym pełnią więc fantazje? Przede wszystkim stymulują nas seksualnie. Ich znaczenie i obecność są nieco większe w przypadku kobiet, u mężczyzn także są obecne, jednak mężczyźni częściej korzystają także z bardziej 'namacalnych' form erotyki, takich jak zdjęcia czy filmy. Fantazje erotyczne wzmagają więc aktywność seksualną, pomagają w lepszym samopoznaniu w sferze seksu, redukują lęki i zwiększają tolerancję na różne formy zachowań seksualnych. Z pewnością przyczyniają się więc do wzbogacenia i ożywienia tej niezwykle ważnej sfery życia.

Wspomniałem o tym, że zasadniczo fantazje erotycznie są jak najbardziej właściwym zjawiskiem. Czasem mogą jednak objawić również swoje nieco ciemniejsze oblicze. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy fantazje oraz próby realizowania niektórych z nich, staną się celem samym w sobie lub też okażą się niezbędne do osiągania satysfakcji seksualnej. Rolą fantazji jest ubarwianie i rozwijanie naszego repertuaru seksualnego, jednak nie wszystkie z nich powinny być w życiu realizowane. Czasem wystarczająca jest tylko gra wyobraźni. W seksie partnerskim podstawą realizowania fantazji seksualnych takich jak np. zawiązywanie oczu, czy przebieranie się, jest absolutna i niewymuszona zgoda obu osób. Nie ma tu miejsca na jakiekolwiek naciski. Jeśli partnerowi nie podoba się nasz pomysł, absolutnie musimy to uszanować. Podobnie, jeśli do osiągania satysfakcji seksualnej realizacja danej fantazji staje się zawsze niezbędna, np. klepanie po pupie, to także powinniśmy przyjrzećsię, czy fantazja nie wzięła już nas we władanie, zamiast nam służyć.

Czy powinniśmy dzielić się z partnerem wszystkimi naszymi fantazjami? Raczej nie. Część z nich może mieć bardzo osobiste, głęboko psychologicznie uwarunkowane korzenie i nie zawsze muszą mieć w pełni zdrowy charakter. Mogą chociażby nie dotyczyć wyłącznie osoby partnera. Będą wtedy dla niego całkowicie niezrozumiałe i mogą go wręcz przestraszyć. Właśnie takie, szczególnie powinny pozostać tylko w sferze wyobraźni i nie należy próbować ich realizować. Ich rolą jest po prostu wyznaczanie pewnych naszych ram myślenia o sferze erotyki. Mogą wtedy posłużyć jako element poznania naszych głębiej ukrytych pragnień, preferencji i potrzeb. Warto jednak ostrożnie tę wiedzę o sobie poznawać, zwracając uwagę na rzeczywiste motywy i potrzeby stojące za takimi fantazjami.

W dobrze funkcjonującej relacji opartej na głębokiej intymności i dużej otwartości partnerów na siebie, fantazje erotyczne mogą z kolei przenieść życie seksualne w nowe, niezwykle bogate rejony. Jeśli uda nam się osiągnąć taki sposób szczerego funkcjonowania razem, że dzielenie się określoną częścią fantazji będzie możliwe i bezpieczne, para dostarczy sobie wielu wspaniałych doznań. Potrzebna jest jednak duża doza tolerancji, wyrozumiałości, odwagi i łagodności. Chodzi o to, aby każdy z partnerów czuł, że może bezpiecznie podzielić się swoimi pragnieniami i nie będzie z tego powodu źle oceniony, nawet gdyby te propozycje nie przypadły do gustu partnerowi. Jeśli jednak uda się odnaleźć wspólne fantazje i pragnienia oraz bezpiecznie i radośnie je zrealizować, życie seksualne, a co za tym idzie także i emocjonalne związku zostanie znacznie pogłębione i wzbogacone.

Dominik Wrześniewski

www.dominikwrzesniewski.com

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku