// Ona / Kiedy niemożliwe staje się możliwe

Ona

Kobieta, J.K. Rowling, Harry Potter, pisarka, czarodziej
Kiedy niemożliwe staje się możliwe

Czasami jest tak, że nad człowiekiem gromadzą się czarne chmury i wydaje się, że one nigdy nie odejdą. Można wtedy wpatrywać się tylko w te chmury i poddać się ogólnemu nastrojowi, że sytuacja jest beznadziejna i nie warto nic robić, bo niby po co, skoro wszyscy tak sądzą. Albo zebrać się w sobie i pokazać całemu światu, że nawet jeśli niebo nad Tobą pełne jest czarnych chmur, Ty i tak udowodnisz, że zaświeci dla Ciebie słońce. I sięgniesz gwiazd takich, jakich nie miał nikt. Wbrew wszystkim i wszystkiemu.

Dzisiaj historia osoby, która sięgnęła gwiazd wchodząc w układ z mocami tajemnymi i czarodziejami z Hogwartu. J.K. Rowling, bo o niej mowa, w ciągu 5 lat z osoby pobierającej zasiłek z opieki społecznej stała się jedną z najpoczytniejszych pisarek wszechczasów. Ale od początku. W 1990 roku Rowling pracowała dla Amnesty International. Zdecydowała się wyjechać do Portugalii jako nauczyciel angielskiego, gdzie poznała swojego pierwszego męża - portugalskiego dziennikarza Jorge Arantesa. Małżeństwo nie trwało długo, w 1993 roku para zdecydowała się na separację. Po rozpadzie związku postanowiła wrócić do Anglii z małym dzieckiem. Zamieszkała u siostry w Edynburgu i nie mogąc znaleźć pracy zarejestrowała się w celu pobierania zasiłku. Wtedy miała gotowe trzy rozdziały Harrego Pottera. Siedem lat od ukończenia studiów Rowling nie znajdowała się w najlepszym punkcie życia: bez pracy, z małym dzieckiem wymagającym i opieki i funduszy, po rozwodzie. Generalnie czarna dziura. Tamtem czas wspomina jako życie w skrajnej biedzie, nie różniące się od życia osoby bezdomnej. Cały swój czas postanowiła poświęcić pisaniu książki, na której pomysł wpadła w roku 1990. Nie była w dobrej kondycji psychicznej: zdiagnozowano u niej depresję kliniczną z tendencjami samobójczymi. Przesiadywała z dzieckiem w nosidełkach w kafejce "The Elephant House", gdzie pisała.



W 1995 manuskrypt powieści "Harry Potter i kamień filozoficzny" był gotowy. Rozesłała go do 12 wydawnictw - wszystkie odmówiły wydania książki. Rok później wydawnictwo Blomsburry z Londynu zaproponowało jej 1500 funtów awansem. Właściwie książka została wydana dzięki 8 letniej córce chairmana, Alice Newton, której spodobał się manuskrypt.  Barry Cunningham z Bloomsbury poradził Rowling, aby zatroszczyła się o jakąś pracę, bo z pisania książek dla dzieci się nie utrzyma. I był w błędzie! W 1997 roku wydano 1000 kopii Harrego Pottera - 500 trafiło do bibliotek. Później historia potoczyła się bardzo szybko. Powieść dla dzieci została doceniona przez krytyków – Rowling otrzymała stypendium pisarskie, z którego mogła się utrzymać.

W 1998 roku wraz z wydaniem książki w U.S.A, Warner Brothers kupił prawa do ekranizacji książki Rowling. Passa się odwróciła, autorka stała się milionerką, a "Harry Potter" został przetłumaczony na trzydzieści pięć języków. Wielkość jej majątku w 2008 oszacowano na 740 mln funtów, czyli ok. 1,5 mld dolarów. Po premierze siódmego tomu J. K. Rowling oznajmiła w wywiadzie, że ma zamiar napisać coś na kształt Historii Hogwartu, czyli Wielką Encyklopedię Harry’ego Pottera. W 2012 autorka ogłosiła, że rozpoczęła pracę, a pieniądze ze sprzedaży encyklopedii przeznaczy na cele charytatywne, co też uczyniła.

Wszystko ułożyło sie jej w najpiękniejszej bajce. W 2001 roku wyszła za mąż za Neila Murraya, z którym ma dwójkę dzieci. Pamiętajcie, najważniejsze w życiu to nie tracić nadziei i podążać obraną ścieżką. "Cokolwiek zamierzasz zrobić lub marzysz, że możesz zrobić, zacznij. Odwaga jest geniuszem, w którym tkwi moc i magia. Zacznij teraz." (Goethe)

Samych sukcesów! I jeszcze jedno, jak powiedziała Rowling: ..." to nasze wy­bory uka­zują, kim nap­rawdę jes­teśmy, o wiele bar­dziej niż nasze zdolności".

SK PocałunekPocałunekPocałunek

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku