// Seks / Uzależnieni od seksu

Seks

seks, uzależnieni od seksu
Uzależnieni od seksu

Niektórzy ludzie są błędnie uznawani za "uzależnionych od seksu" i szuka się wytłumaczenia dla ich niewłaściwych zachowań seksualnych. Inni naprawdę cierpią z powodu niekontrolowanych impulsów seksualnych i braku panowania nad nimi. Główne objawy uzależnienia od seksu to utrata kontroli i nieudane próby zapanowania nad niechcianymi zachowaniami seksualnymi oraz ich konsekwencjami; od niepokoju i depresji do problemów z prawem.

Oto kilka faktów na temat uzależnienia od seksu, o których możesz nie wiedzieć:

1. U osób z chorobą maniakalno-depresyjną jest to powszechne w stanach maniakalnych.

2. Ludzie z rozdwojeniem osobowości angażują się w niebezpieczne czynności seksualne takie jak samookaleczenie.

3. Często osoby w ciężkich przypadkach zaburzenia tożsamości dotyczących własnej orientacji seksualnej angażują się w kompulsywne zachowania seksualne.

4. Zaburzenia takie jak ekshibicjonizm, pedofilia i ciężkie odmiany fetyszyzmu wymagają znacznie więcej niż tylko terapii. Mówimy tu o leczeniu psychiatrycznym. Ich zachowania są patologiczne. Nie wszyscy są uzależnieni od seksu; niektóre przypadki to osobowości antyspołeczne.

5. Ofiary wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie często odtwarzają w podświadomości obraz nadużyć, próbując uporać się z traumą z dzieciństwa. Ludzie w tej kategorii na ogół cierpią na zespół stresu pourazowego.

6. Osoby opóźnione intelektualnie mogą rozwijać kompleks niezdrowych zachowań seksualnych, gdyż nie rozumieją zdrowej seksualności.

7. Narkomani lub alkoholicy często wykazują jedno z dwóch zaburzeń na tle seksualnym: problem rozwija się podczas nadużywania substancji narkotyzujących lub podczas wychodzenia z nałogu, kiedy uzależnienie od seksu jest rodzajem uzależnienia zastępczego.

8. Ludzie o niskim poziomie samodzielności, uzależnieni od partnera, mogą stać się seksualnie uzależnieni.  Głodni miłości wykorzystają seks, aby zostać pokochanym. Możliwe jest, że budują oni całą swoją osobowość wokół tych pryncypiów. Jest to tzw. osobowość bluszczu.

9. Mężczyźni z zespołem Aspergera często nie kontrolują swoich zachowań seksualnych.

W parze, w której jeden z partnerów jest uzależniony od seksu obie osoby są ofiarami. I nie tylko uzależniony ponosi odpowiedzialność za sukces terapii. Obydwoje muszą pracować nad odbudowaniem wzajemnego zaufania, co nigdy nie jest łatwe.

Dzięki psychoterapii partnerzy uzależnionych od seksu często dowiadują się, dlaczego i co spowodowało, że wybrali takiego właśnie partnera. Która część ich osobowości. Często kobiety, które były seksualnie wykorzystywane jako małe dziewczynki lgną ku uzależnionym od seksu w późniejszym okresie życia. Może się to wydawać sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, ale wykorzystywane seksualnie dziecko myli granice dobrych i złych zachowań seksualnych. Może nawet nie zdawać sobie sprawy, że tego typu zachowania są patologiczne.

Głównym celem terapii jest zdiagnozowanie źródeł zaburzeń. Często poczucie wstydu jest przyczyną tego, że uzależnieni od seksu nie poddają się terapii. Programy dla "uzależnionych anonimowo od seksu " i grupowa terapia to najbardziej skuteczne sposoby walki z uzależnieniem.

Należy zwrócić uwagę, że uzależnienie seksualne jest niczym innym jak szukaniem alternatywnych źródeł zaspokojenia potrzeb. Odkrywanie znaczenia naszych fantazji i zachowań bez czynnika erotycznego może pomóc nam określić nasze potrzeby, a to pozwali uzależnionym odnaleźć alternatywne źródła satysfakcji, ich partnerom pozwoli odczuwać współczucie, empatię i zrozumienie zamiast frustracji, smutku i złości.

Jak sami widzicie ’uzależnienie’ nawet od tego, co powszechnie uważane za tak przyjemne może być bardzo kłopotliwe. Częste stosunki z żoną lub partnerką nie spowodują uzależnienia. Seks nie działa tak jak alkohol czy narkotyki. Nie musicie ograniczać się w aktywnościach seksualnych. Jeśli miast zadowolenia i satysfakcji seks powoduje przykre doświadczenia i frustracje partnera powinieneś rozważyć zasięgnięcie porady u specjalisty.

SA

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku