// Porady / Różnica pomiędzy depresją a przygnębieniem

Porady

zdrowie, różnica pomiędzy depresją a przygnębieniem
Różnica pomiędzy depresją a przygnębieniem

Jest wiele osób, które zmagają się z depresją, choć tak naprawdę są tylko przygnębieni. Jest też wielu, którzy na pozór byli przygnębieni, choć tak w rzeczywistości cierpieli na depresję. Często łączymy depresję z objawami wszechobecnego przygnębienia, dlatego tak trudno jest dostrzec różnice. A to duży problem. Ta niewiedza może doprowadzić do zaniedbań i stanu zdrowia, który wymaga leczenia (depresja), a został zlekceważony lub może doprowadzić do nadmiernej troski o normalny stan emocjonalny (przygnębienie). A oto dlaczego rozróżnienie jest istotne i ma ogromne znaczenie dla naszego długoterminowego zdrowia psychicznego, fizycznego i ogólnego samopoczucia.

Jakie są różnice między przygnębieniem a depresją?

Przygnębienie to normalne ludzkie emocje. Coś, co wszyscy doświadczyliśmy i zapewne znów kiedyś doświadczymy. Przygnębienie jest zwykle wywołany przez trudne, bolesne lub rozczarowujące zdarzenie, doświadczenie lub sytuację. Innymi słowy, mamy tendencję do popadania w smutek, kiedy wydarza się  COŚ nie po naszej myśli lub COŚ ważnego dla nas tracimy. Oznacza to również, że gdy to COŚ się zmieni a emocje opadną, ból zaniknie, pogodzimy się z myślą o utracie tego czegoś lub kogoś. Rozczarowanie minie, miejsce przygnębienia zajmą inne emocje.

Depresja - w psychiatrii terminem tym określa się szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji, mianowicie takie, które można uznać za zjawisko chorobowe, a więc wymagające pomocy lekarskiej.

Granica pomiędzy „normalnym” przygnębieniem a depresją jako stanem chorobowym nie jest ostra. Czujemy przygnębienie, bo chwilowo coś nam nie wyszło. Depresja nie potrzebuje bolesnego wydarzenia lub tragicznej sytuacji, utraty lub zmiany okoliczności jako wyzwalacza. Często występuje nawet, kiedy takich czynników wyzwalających brakuje. Niby wszystko jest całkowicie w porządku, a jednak ludzie nadal czują się okropnie.

Depresja zmienia barwy wszystkich aspektów naszego życia. Wszystko wydaje się mniej przyjemne, mniej ciekawe, mniej ważne, mniej sympatyczne i mniej wartościowe. Depresja osłabia naszą energię życiową, motywację i zdolność do odczuwania radości, przyjemności, emocji i zadowolenia. Wszystkie nasze progi odczuwania są na ogół umiejscowione niżej. Jesteśmy bardziej niecierpliwi, skłonniejsi do gniewu i sfrustrowani, szybciej się denerwujemy i zajmuje nam o wiele dłużej, aby się po wszystkim pozbierać.

 

Często oczekujemy od ludzi z depresją aby "poradzili sobie z tym sami". Powtarza się im: "To wszystko jest w głowie.",  lub "Bycie szczęśliwym to wybór".  Takie podejście do sprawy odzwierciedla głębokie niezrozumienie tematu depresji. I powoduje, że osoby z depresją czują się gorzej.

Jakie są prawdziwe objawy depresji?

Aby rozpoznać depresję musi wystąpić co najmniej 5 z wymienionych poniżej objawów przez okres co najmniej dwóch tygodniPamiętać jednak należy, że nasilenie tych objawów ma również duże znaczenie i dlatego artykuł ten proszę traktować bardziej jako poradnik a nie wytyczne. Do postawienia diagnozy potrzebny jest profesionalista.

1. Złe nastroje lub drażliwość przez większość czasu.
2. Utrata lub zmniejszenie zainteresowania czynnościami, które wcześniej były dla nas interesujące i przyjemne: „nic mnie nie cieszy”, „nic mnie nie interesuje”.
3. Znaczące zmiany w masie ciała lub apetycie (brak apetytu, chudnięcie).
4. Zaburzenia w zasypianiu lub długotrwały sen.
5. Złe samopoczucie rano.
6. Uczucie spowolnienia ruchów lub nadaktywność przez większość dnia.
7. Odczucie zmęczenia, ociężałości i braku energii przez większość dnia.
8. Poczucie winy lub brak poczucia własnej wartości przez większość dnia.
9. Problemy z myśleniem, koncentracją, kreatywnością i zdolnością do podejmowania decyzji przez większość dnia.
10. Ciągłe martwienie się o dzień dzisiejszy, o jutro.
11. Gorsza pamięć, trudności ze skupieniem uwagi na lekturze, programie telewizyjnym.
12. Unikanie kolegów, znajomych.
13. Myśli samobójcze.

Jeśli sądzisz, że ktoś z najbliższego otoczenia lub ktoś, kogo kochasz cierpi na depresję poradź mu, aby zwrócił się o poradę do wykwalifikowanego specialisty od zdrowia psychicznego w celu postawienia diagnozy i ustalenia leczenia. Depresja, co prawda jest chorobą, ale istnieje wiele metod jej leczenia, z których korzysta wiele osób.

AL

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku