// On / Wampiry emocjonalne pozbawiają cię energii - pozbądź się ich!

On

mężczyzna, wampir emocjonalny, jak sie zpobyć wampira emocjonalnego
Wampiry emocjonalne pozbawiają cię energii - pozbądź się ich!

Często tracimy w życiu energię poprzez relacje z niewłaściwymi osobami. Niektóre relacje są bardzo pozytywne i wprawiają nas w dobry humor. Ba – życie nabiera kolorów. Innym brakuje zupełnie optymizmu i pozbawiają nas spokoju. Tych wysysaczy energii nazywamy „wampirami emocjonalnymi”. Oni nie tylko wypijają z ciebie energię, ale mogą spowodować, że uwierzysz, że nikt cię nie kocha i nic nie jesteś warta. Jeszcze inny spowoduje, że będziesz się czuć źle sama ze sobą. „Przybrałaś na wadze kilka kilogramów!”, “Jesteś nadwrażliwa!”. Dotykają wrażliwych obszarów twojego poczucia wartości. Musisz się przed nimi uchronić.

Oznaki, że spotkałaś na swojej drodze wampira emocjonalnego:

  • Masz ciężkie powieki – potrzebujesz drzemki.
  • Humor ci absolutnie nie dopisuje.
  • Masz ochotę obżerać się węglowodanami lub jedzeniem śmieciowym.
  • Czujesz się niespokojna, przygnębiona lub bardzo źle.
  • Czujesz się zdołowana, beznadziejna.

Typy emocjonalnych wampirów:

1. Narcyz
Jego motto: “Ja w pierwszej kolejności”. Wszystko musi dziać się wokół niego.  Wymaga permanentnej uwagi i podziwu. Są niebezpieczni, gdyż całkowicie brakuje im empatii i mają ograniczoną zdolność do miłości bezwarunkowej. Jeśli nie robisz tego, czego od ciebie oczekują zaczynają cię karać, stają się wycofani lub zimni.
Jak się przed nimi ustrzec? Miej realistyczne oczekiwania. To bardzo ograniczeni ludzie, jeśli chodzi o emocje. Spróbuj nie zakochać się, a jeśli już, to nie licz na wzajemność. Nigdy nie uzależniaj od nich swojej wartości, ani nie inwestuj w nich swoich najgłębszych uczuć. Aby się z nimi z sukcesem komunikować, musisz im pokazać, jaki to będzie miało benefit dla nich. Lepiej nie walczyć z rozdmuchanym ego, ale jeśli nie da się uniknąć tej relacji – taki sposób zadziała.

2. Kontroler
Ten typ ludzi próbuje obsesyjnie kontrolować cię i dyktować, jaka powinnaś być i jak powinnaś się czuć. Mają swoją opinię na temat wszystkiego. Kontrolują cię poprzez czynienie twoich emocji nieważnymi, jeśli nie pasujesz do ich wyobrażenia. Często zaczynają zdanie w następujący sposób: “Czy wiesz, czego chcesz?”  i wtedy zaczynają mówić ci, czego potrzebujesz. Po takiej rozmowie czujesz się zdominowana, poniżona albo upokorzona.
Jak się przed nimi ustrzec? Klucz do całej sprawy: Nigdy nie próbuj kontrolować kontrolera. Bądź asertywna, ale nie próbuj mówić im, co maja zrobić . Możesz powiedzieć: “Doceniam twoje rady, ale muszę popracować nad tym samodzielnie”. , Bądź pewna siebie i nie graj roli ofiary.

3. Permanentny mówca
Tych ludzi w ogóle nie interesują twoje uczucia. Troszczą się wyłącznie o siebie. Czekasz na swoją kolej, aby móc coś powiedzieć, ale ten moment nigdy nie nadchodzi.  . Fizycznie mogą się do ciebie tak zbliżyć, że czujesz prawie ich oddech na sobie. Kiedy chcesz się cofnąć, oni przybliżają się do ciebie.
Jak się przed nimi ustrzec? Ten typ ludzi nigdy nie odpowiada na znaki niewerbalne. Musisz głośno mówić i przerywać. Tak intensywnie, aż zaczną cię słuchać. Chociaż przez kilka minut. Usłyszysz grzeczne zdanie: „Nie cierpię przerywać, ale muszę porozmawiać z XYZ, albo mam inne spotkanie, albo muszę iść do toalety”.. To lepsze, niż usłyszenie od nich: “ Zamknij się, bo doprowadzasz mnie do szaleństwa”. Jeśli to członek rodziny zawsze  możesz powiedzieć: „Miło byłoby, gdybyś pozwolił mi na dodanie czegoś do tej konwersacji”. Musisz to powiedzieć w bardzo neutralny sposób, wtedy cię wysłucha.

4. Ofiara
Ten typ wampirów podejdzie cię swoim “ja biedny, pokrzywdzony”. Cały świat jest przeciwko nim, co powoduje, dlaczego są nieszczęśliwi. Jeśli oferujesz im swoją pomoc słyszysz: „Tak, ale…”. Możesz oczywiście urwać z nimi kontakt i mieć święty spokój. Jako przyjaciel możesz chcieć im pomóc, ale ich bajeczki o tym, jacy są biedni będą cię przytłaczać.
Jak się przed nimi ustrzec? Określ łagodne, ale stanowcze granice. Wysłuchaj ich i powiedz takiej osobie: „Kocham cię, ale mogę cię wysłuchać przez kilka minut, o ile chcesz porozmawiać o rozwiązaniach swojego problemu”. Z współpracownikiem jest trochę inna kwestia: zawsze możesz powiedzieć: „Trzymam kciuki, aby wszystko dobrze się potoczyło”. Dodaj: “Mam nadzieje, że rozumiesz, że mnie także wiążą terminy i muszę wrócić do pracy”. Uruchom przy tym język swojego ciała, jak skrzyżowanie ramion i zerwanie kontaktu wzrokowego – to są te zdrowe granice.

5. Królowa dramatu
Ten typ ludzi ma tendencje do wyolbrzymiania małych rzeczy do rangi dramatu życiowego. Zwykła grypa, która im się wydarza wyrasta do rangi „otarcia się prawie o śmierć”.  Nie dotarła do pracy, bo autobus miał straszny wypadek, choć złapał tylko gumę.
Jak się przed nimi ustrzec? Królowe dramatu nie są opanowane. Bądź spokojna. Weź klika głębokich oddechów i nie daj się wmanewrować w ich histerię: płacze, ataki furii. Ustaw jasne granice. Możesz powiedzieć: “Przykre, że ci się to wydarzyło, ale musisz do pracy przyjeżdżać na czas, aby ją utrzymać. Następnym razem wyjdź wcześniej z domu, aby złapać właściwy autobus”.

Aby polepszyć swoje relacje z ludźmi i podwyższyć poziom pozytywnej energii w swoim życiu powinnaś zatrzymać przy sobie tych, którzy dają ci taką pozytywną energię i wyzbyć się tych, którzy wysysają ją z ciebie. Staraj się spędzać czas z ludźmi, którzy cię kochają, są wartościowi i ogranicz kontakty z tymi, którzy  zabierają ci energię. To zdecydowanie poprawi jakość twojego życia. Zniknie zmęczenie, przygnębienie i zdołowanie.

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku