// Ślub / Nie decyduj się na zamążpójście, jeśli nie potrafisz odpowiedzieć szczerze na te pytania

Ślub

porady, czy go poślubić, miłość, pasja
Nie decyduj się na zamążpójście, jeśli nie potrafisz odpowiedzieć szczerze na te pytania

Może właśnie jesteście ze sobą jakiś czas i myślicie o ślubie? Albo zastanawiasz się, czy to właściwy związek? Nie chcesz marnować czasu na relację, która nie ma przyszłości.

Zadaj sobie 20 pytań dotyczących związku, w którym jesteś, a dowiesz się, czy powinnaś go kontynuować.

1. Kim jestem?
Jak możesz wiedzieć, czy Twój partner jest dobrym wyborem, skoro nie wiesz, kim jesteś?

2. Czy bycie z nim sprawia, że jestem lepszą osobą?
Czy Twój partner zachęca Cię do bycia najlepszą wersją Ciebie? Czy czujesz przy nim, że nie powinnaś wychodzić przed szereg i bardziej powinnaś się wycofać? Bo taka wycofana bardziej mu się podobasz?

2. Czy akceptujemy się wzajemnie takimi jakimi jesteśmy?
Zawsze znajdą się rzeczy, które chcemy zmienić w partnerze. Pamiętajmy jednak o tym, że nikt z nas nie powinien znaleźć się w sytuacji, kiedy nie może być sobą i nie jest akceptowany za swoją wyjątkowość i za to, jaki jest i kim jest. Chcesz być z nim? Czy z obrazkiem stworzonym w Twojej głowie?

4. Czy jestem szczęśliwa w tym związku?
Bycie z partnerem nie jest po to, aby dopełnić Twoje życie, albo spowodować, że będziesz szczęśliwa. Zanim z kimś będziesz musisz czuć się szczęśliwa sama ze sobą. Poślubienie kogoś z nadzieją, że uczyni Cię szczęśliwą to bardzo chybiony pomysł.

5. Czy czuję się uwięziona?
Czy czujesz się częścią tego związku i chciałabyś w nim pozostać na zawsze? Czy szukasz innych możliwości? Jesteś w tym związku, bo kochasz partnera? Czy dlatego, że zainwestowałaś trochę czasu i boisz się zostać sama? Co Tobą kieruje?

 6. Co jeszcze mogę zrobić dla naszego związku?
Może możesz być bardziej uważna, czuła, życzliwa, usłużna? Zawsze jest przestrzeń do poprawy, bo nigdy nie jesteśmy wystarczająco dobrzy.

 7. Czy nasz związek jest zrównoważony?
Czy tak samo jesteście skorzy do kompromisów, wzajemnej troski, poświecenia i wspierania się? Czy tylko jedno z Was jest gotowe do dawania wszystkiego, a drugie jest tylko biorcą i siedzi z założonymi rękami czekając na mannę z nieba?

 8. Czy potrafimy się dobrze razem bawić?
Czy cieszysz się z każdej chwili spędzonej z nim? Czy też siedzicie razem w knajpie jak para obcych sobie ludzi, znudzonych do granic, którzy czasami coś do siebie burkną? To akurat częsty obrazek.

9. Czy potrafimy się dobrze bawić osobno?
Całkowite uzależnienie od drugiej osoby też nie jest dobre. Każdy musi mieć przestrzeń dla siebie, aby nie czuł się zniewolony.

10. Dlaczego jestem w tym związku?
Jesteś, bo szanujesz wartości, takie jak miłość i zaufanie oraz osobę, która jest z Tobą? Czy raczej boisz sie samotności, martwisz o finanse (razem łatwiej), albo boisz się zostawić to, co zbudowałaś przez lata, bo przyszłość jest niepewna?

 11. W jakim kierunku zmierza nasz związek?
Życie tym, co tu i teraz jest świetne, ale nie na dłuższą metę. Czy macie wspólny plan rozwoju Waszego związku? Czy któreś z Was zostawia wszystko w rękach przeznaczenia i zupełnie nie chce niczego planować?

12. Czy ufam mojemu partnerowi?
Zaufanie może być tematem trudnym w wielu związkach. Jeśli masz ograniczone zaufanie, albo nie ufasz partnerowi czas najwyższy, aby zadać sobie pytanie, dlaczego? W jaki sposób mogę odzyskać lub odbudować zaufanie? Związek bez zaufania nie przetrwa próby czasu.

13. Czy czuję pociąg fizyczny do mojego partnera?
Atrakcyjność fizyczna jest ważnym elementem związku. Zmuszanie się do bycia w związku, w którym nie czujesz pociągu fizycznego do partnera nie jest fair dla żadnego z Was. A jakie są powody takiego przymuszania się? Wygoda, inne atrybuty partnera (np. pokaźne konto bankowe). Taki model nie sprawdzi się na dłuższą metę. Będziesz czuć odrazę i unikać zbliżeń na wszelkie możliwe sposoby, a partner będzie czuł się odrzucony.

 14. Czy mój partner jest dobrym człowiekiem?
Mając tą wiedzę, jaką masz na temat swojego partnera, czy ręczyłabyś za niego, że jest dobrym i wyjątkowym człowiekiem?

15. Czy w związku jestem partnerem, czy rodzicem??
Dbanie o partnera jest czymś wspaniałym, co możemy mu oferować. Kiedy jednak czujesz, że w domu masz chłopca, którym musisz się zająć jak dzieckiem, a nie mężczyznę sprawy nie wyglądają tak kolorowo. W pewnym momencie odrzucisz go, bo kto chciałby sypiać z dzieckiem?

16. Czy wspieram mojego partnera?
Czy potrafisz wspierać partnera, kiedy tego wsparcia potrzebuje? Czy czujesz, że on jest zawsze przy Tobie? Czy raczej bardziej koncentruje się na sobie, a Ty w jego życiu grasz marginalną rolę?

 17. Czy patrzymy w tym samym kierunku?
Niektóre pary nie poruszają tematów trudnych, jak religia, małżeństwo, czy dzieci licząc na to, że jakoś to będzie i czas pokaże. Z czasem jednak dowiadują się, że to bardziej skomplikowane historie, które czasami mogą doprowadzić do rozpadu związku. Najlepiej wyjaśnić wszystkie kwestie zawczasu, aby nie było później niespodzianek.

18. Czy wspólnie dojrzewamy?
Czy posiadacie wspólne pasje, które będziecie rozwijać i które Was jeszcze bardziej połączą? Czy żyjecie i dojrzewacie razem, czy raczek obok siebie?

19. Czy jestem ciągle sobą?
Bycie w związku nie wymaga od nas zmiany tożsamości i całkowitego dostosowywania się do przekonań drugiej osoby lub przejmowania jej przekonań. Związek to sztuka kompromisów, ale nie można przy tym zatracić siebie.

20. Co podpowiada mi moja intuicja?
Z jakiś względów masz intuicję, więc słuchaj, co Ci podpowiada.

MB.

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku