// Ślub / Drogi mężu, zostaję przy swoim nazwisku!

Ślub

ślub, zmiana nazwiska
Drogi mężu, zostaję przy swoim nazwisku!

Ślub to wydarzenie, które wiele zmienia w życiu. Zaczynacie być rodziną. Jeśli do tej pory nie mieszkaliście razem, od teraz już będziecie. Pozostaje tylko jedna rzecz.... Co zrobić z nazwiskiem? Zmienić na nazwisko męża, czy pozostać przy swoim? A może po prostu dodać nazwisko męża do swojego? Problem wielu kobiet, gdyż w momencie zakochania chcą zakomunikować całemu światu, że właśnie zmieniły stan cywilny. Najłatwiej zakomunikować poprzez zmianę nazwiska - swoistą terapię szokową dla znajomych: "Nowe nazwisko? Gratuluję!".

Poniżej 5 powodów, dla których nie warto zmieniać nazwiska:

1. Nie jesteś niczyją własnością.
Wyjście za mąż nie oznacza, że stajesz się własnością twojego męża.
 Przecież możecie zbudować rodzinę, wspólne gospodarstwo domowe, mieć wspólny budżet i wychowywać dzieci mając różne nazwiska. W końcu ze swoim nazwiskiem żyjesz już 25 - 30 lat i to integralna część ciebie, więc jak masz się tego wyzbyć i pewnego dnia przestać istnieć ty jako ty? Tyle lat pracowałaś na swoje nazwisko, więc po co pozbywać się swojej przeszłości? Nagle w pracy znikniesz ze skrzynek adresowych i pojawisz się jako nowa osoba...

2. Aby stanowić rodzinę nie trzeba mieć tego samego nazwiska.
W wielu rodzinach matka ma inne nazwisko aniżeli dziecko i nie oznacza to wcale, że tworzą gorszą lub mniej kochającą się rodzinę. Zazwyczaj rodzice zwracają się do siebie po imieniu, więc i tak to, że mają różne nazwiska nie pojawia się tak często. Instytucja rodziny zbudowana jest nie na wspólnym nazwisku, ale na miłości i wzajemnej życzliwości. Dla dzieci nie jest problemem zapamiętanie, że matka ma inne nazwisko aniżeli ojciec. Oczywiście dzieci muszą mieć świadomość, że jeśli pewnego dnia zechcą zmienić swoje nazwisko na nazwisko męża, mogą to zrobić. Ich wybór.

3. Zmiana nazwiska to dużo papierkowej roboty, niepotrzebnej zresztą.
Taka zmiana trwa wieki. Wypełniasz sterty dokumentów w urzędzie. Sama już nie wiesz, jak masz się podpisać, bo przez lata podpisywałaś się KOWALSKA, a teraz ma być NOWAK. W pracy w internecie nikniesz ty jako tY. Szukają Cię znajomi, ale tacy dalsi, do których jeszcze nie doszło, że ciebie pod starym nazwiskiem już nie ma. Jesteś nowa nieznana nikomu ty. W pracy nowa marka, na którą musisz pracować od początku. Musisz zaktualizować swoje dane na Facebooku, Twitterze i pozmieniać wszystkie konta e-mailowe, gdziekolwiek się logowałaś w przeszłości. Pamiętaj o tym, że część kontaktów utracisz, bo przecież Facebook nie podpowie nikomu, że NOWAK to dawna KOWALSKA z liceum, której szuka. Zmiana nazwiska nie spowoduje, że wasz związek będzie silniejszy, lepszy i on będzie cię bardziej kochał. Posiadanie tego samego nazwiska nie spowoduje, że będziecie lepszymi rodzicami. Dzieci przyzwyczajone od małego do tego, że mama ma inne nazwisko niż one nie mają z tym tematem absolutnie żadnego problemu.

4. Kochasz swoje nazwisko.
Żyjesz z nim od pierwszego dnia swojego życia. Jesteś tylko ty jedna z takim imieniem i nazwiskiem w całym kosmosie. Za nim stoi historia całej twojej rodziny budowana przez pokolenia. To ta rodzina pomogła ci dotrzeć do punktu, w którym się znalazłaś. To jesteś ty!

5. W przypadku rozwodu nie będziesz musiała wracać do nazwiska panieńskiego.
W momencie ślubu nikt nie myśli o ewentualnym rozwodzie. Niestety w dzisiejszych czasach rozwodów jest mnóstwo, więc taką ewentualność też trzeba brać pod uwagę. Co w przypadku rozwodu? Powrót po 10-ciu, czy 15-tu latach do swojego nazwiska panieńskiego? Czy pozostanie przy nazwisku męża, którego najchętniej by się już nie widywało, a tu ciągle trzeba się z nim identyfikować? Powrót do panieńskiego to znowu komunikat do całego świata: "Rozwiodłam się!". I komentarze znajomych: "Jak mi przykro!" A tak mając swoje nazwisko od zawsze nie wzbudzamy niepotrzebnego zainteresowania.

To tego, aby kochać  tak, na dobre i złe, nie jest potrzebna zmiana nazwiska. Ofiara w postaci utraty tożsamości - zawodowej, społecznej i emocjonalnej nie pomoże w zbudowaniu udanego związku. Zawsze istnieje możliwość dodania nazwiska męża do swojego. I mamy KOWALSKĄ - NOWAK. Nic nie tracisz, wiele zyskujesz, ale decyzja należy oczywiście do ciebie.

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku